Църковният празник, който църквата отбелязва утре, 25 юли, е посветен на Успението на Света Анна, майка на Пресвета Богородица. Ето какви са традициите, обичаите и забраните, свързани с този ден - какво трябва и не трябва да се прави утре.
Житие на св. Анна
Анна е била праведна жена, съпруга на Свети Йоаким, майка на Пресвета Богородица. Тя и съпругът ѝ дълго време не можели да имат деца, заради което били осъждани от обществото. Въпреки това, заради дълбоката им вяра, Господ ги благословил в напреднала възраст с раждането на дъщеря - Мария, която по-късно станала Майка на Исус Христос.
23 юли: Какъв църковен празник е утре, какво трябва и не трябва да се прави
Думата „успение“ на църковен език означава тиха, благочестива смърт, мирно „заспиване“ на душата, а не страдание или трагичен край. Така празникът Успение на Анна е възпоменание на момента на нейната мирна смърт и преход към вечен живот.
Това е важен църковен празник, който почита майчинството като свята мисия, достойна за Божията благодат. Той ни напомня и за величието на жената, която приема Божията воля с вяра. Света Анна е почитана като покровителка на майките, бременните жени и бездетните. На нея се молят за раждане на дете, за лека бременност.
Народни поличби, традиции, обичаи и забрани на 25 юли
Ако на този ден духа северен вятър - очаквайте ранно захлаждане. Ако нощта на 25 юли е звездна - есента ще бъде суха. Обилната роса сутрин показва хубаво време през следващите дни.
Какъв църковен празник е утре, 22 юли?
В празника на Света Ана се препоръчва да бъдем сдържани и съзнателни: да се въздържаме от консумация на алкохол, празнословие и мързел. Безделието или празните приказки се считани за неподходящи – те може да донесат нещастие. Особено важно е да не се влиза в конфликти с по-възрастните – кавгата с тях, според поверието, отнема щастието на човек за цялата година. На този ден не е добре да се поправят дрехи или обувки – вярвало се, че това може да „закърпи“ или „зашие“ благополучието или житейския път.
В деня на св. Анна вярващите отдавна се обръщат към Бог с искрени молитви - за дар на майчинство, здраве за децата и хармония в семейството. Народът смята този ден за благоприятен за сватби и кръщенета - вярва, че брак, сключен в деня на св. Анна, ще бъде силен, а кръстеното бебе ще има добра съдба.
24 юли: Какъв църковен празник е утре, какво трябва и не трябва да се прави