1. На днешния ден, през 1832г., в Ню Йорк се появява първия трамвай в света, задвижван от конска тяга. В резултат на разрастването на градовете и промишлените предприятия, отдалечаването на местоработата от местоживеенето на градските жители, се задълбочава проблемът с градския транспорт. Появилите се омнибуси скоро получават сериозна конкуренция в лицето на железопътните конни състави. Правени са опити и за въвеждане на парни локомотиви по градските улици, но като цяло опитите са неуспешни и не получават разпространение.
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 7 юли /валутен калкулатор/
2. През 1770г. английския пътешественик Дж. Брус открива изворите на р. Нил.
3. На 14 ноември 1908г., Алберт Айщанйн излага пред публика своята квантова теория за светлината.
4. 14 ноември е обявен за Световен ден за борба с диабета като годишнина от рождението на Фредерик Бантинг (1891) - канадски физиолог, откривател на инсулина, за което през 1923г. получава Нобеловата награда за медицина.
Още: Кой е най-големият нестоличен град в Европа?
Още: По какво се различава мастиката от узото?
Захарния диабет е световен проблем и е обявен за четвъртата основна причина за смъртността в повечето развити страни. В момента има около 194 милиона души по целия свят, болни от захарен диабет, а до 2025г. се очаква броят им да достигне 330 милиона (6,3% от населението)
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Световният ден за борба с диабета се отбелязва всяка година на 14 ноември по решение на Международната Диабетна Федерация и Световната здравна организация, в отговор на нарастващата тревога за бъдещето на милионите хора, страдащи от заболяването. През 2007 г. Световният ден за борба с диабета става и официален празник на Организацията на Обединените Нации с приемането на Резолюция 61/225, която подчертава необходимостта от спешни мерки за подобряване на рисковите фактори за контрол на диабета.
5. На 14-ти ноември 1878г., Румъния поема управлението на Северна Добруджа. На 14-ти ноември (26 ноември по нов стил), румънския крал - Карол I, отправя към добруджанското население, следното послание: “С Берлинския договор, eвропейските велики сили присъединиха вашата родина към Румъния. Ние няма да влезем като завоеватели във вашите граници, така определени от Европа...“
Добруджанският въпрос е съставна част от Българския национален въпрос. По силата на Санстефанския мирен договор от 1878г. , Северна Добруджа, преминава във владение на Румъния, като компенсация за отнетата и от Русия - Бесарабия. По-късно Букурещ започва процес на денационализиране на живеещото българско население в тази област. Занимавайки се с други въпроси от вътрешно и външнополитическо естество, България не реагира срещу политиката на северната ни съседка.
Още: Змия в двора – зла поличба или символ на благоденствие?
Още: Кои са единствените бозайници, които снасят яйца