Българската азбука има 30 букви, а гръцката – 24.
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 1 май /валутен калкулатор/
Гръцката азбука се е развила от древната финикийска система на писане, която била консонантна – нейните знаци обозначават само съгласни звуци. По принцип, в семитските езици (включително финикийския) гласните звуци са по-маловажни от съгласните. Основата на думите е изградена от съгласни; гласните служат просто за образуване на производни граматични форми.
След като заимствали финикийската писменост, гърците значително я преустроили. Най-важната промяна била, че в гръцкото писмо се появили специални букви за гласни звуци. Преходът на гърците от консонантна към вокализирана писменост се дължи на факта, че корените на гръцките думи, за разлика от финикийските, се състоят както от съгласни, така и от гласни; много гръцки думи се различават само по гласните.
Гръцката азбука в своето развитие се разделя на два клона: източен и западен. Източната се развива в класическата гръцка азбука, докато западната става основа за етруската и латинската. Разделянето на „главни“ и „малки“ букви става в началото на VІІІ-ІХ в. сл. Хр. До днес са оцелели са около 55 000 древни и средновековни гръцки ръкописи.
Още: Стихотворението "Първи май" от Христо Смирненски
Още: 1 май: Какъв църковен празник е утре и защо трябва да се засадят зеленчуци в градината
От колко букви се състои българската азбука?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Имена на букви
Всяка буква от финикийската азбука се нарича с цяла дума, започваща със същата буква – например, първата буква е Алеф („бик“), втората е Бет („къща“), а третата буква Гимел („камила“). Любопитното е, че при създаването на славянската азбука Кирил и Методий възприемат същия подход („аз, буки, веди, глаголи...“)
Когато финикийските букви, вече с променен рисунък, били използвани за писане на гръцки, имената на буквите били само леко изменени, за да съответстват на гръцката фонология. Така Алеф, Бет, Гимел станали Алфа, Бета, Гама, губейки всякакво предметно-конкретизирано значение. По-късно, когато някои букви били добавяни към азбуката или променяни, те получавали смислени имена. Например, омикрон и омега означават съответно „малко O“ и „голямо O“.
Още: Кои са най-добрите начини за натурално изсветляване на косата?
Още: Има ли мъжки животни, които раждат?
Значение
Британският филолог Ерик Хевлок излага идеята, че създаването на гръцката консонантно-вокална азбука като форма на писане е решаваща предпоставка за развитието на личната независимост на човека, на неговата „гледна точка“. Следователно, според Хевлок, гръцката азбука е била основа за независимо мислене и свобода на мнението на всеки, който е започнал да я използва.
Гръцката азбука послужила като основа, върху която се развили много азбуки в Европа и Близкия изток. Те се използват в писмените системи на повечето страни по света, включително латинската азбука и кирилицата. Нейните букви се включват като международни символи в математиката и други науки; за наименуване на елементарни частици, звезди и други обекти. Гръцката писменост била използвана в някои езици от Близкия изток, Черноморския регион и близките райони - например за записване на бактрийския език в Кушанската империя, съществувала в периода І-ІІІ в. в Средна Азия.
Колко букви е имала българската азбука през годините?
Както знаем, появата на славянската писменост е тясно свързана с Византия. В средата на ІХ век княжество Великоморавия било застрашено от изчезване. Търсейки независимост, моравският принц Ростислав изгонил немските свещеници и през 862 г. изпратил посланици във Византия с молба за духовници, които да организират самостоятелно църковно управление в неговата държава. На призива се отзовали Варда – регент на малолетния император Михаил ІІІ, и патриархът Фотий. За ръководител на мисията те избрали Кирил, един от съратниците и бивши ученици на Фотий, който преподавал в Магнаурската школа, и брат му Методий, игумен на манастир в Мала Азия.
Светите братя Кирил и Методий остават в Моравия до 866 г., организират славянска църква, независима от германския епископат и превеждат част от богослужебните текстове на славянския език, който се говорел там. За тази цел разработили специална азбука - глаголица. След време св. Климент в своята Охридска школа опростил рисунъка на глаголицата, доближавайки го до този на латиницата – така на бял свят се появила кирилицата.