Харесвахте горещата си купа с яхния и сега отивате към хладилника, за да охладите останалото? Спрете се! Може да изчакате да се охлади на стайна температура, преди да го сложите в хладилника. В стремежа си да свършим цялата кухненска работа за миг, често се оказва, че държим храни, които са все още горещи, в хладилника. Знаете ли, че това всъщност може да бъде опасно за вас и вашето семейство?
Още: Как най-лесно се готвят охлюви?
Още: Кои са най-известните думи от шопския диалект?
Целта на замразяването е по същество да предотврати загубата на хранително съдържание на храната и да я запази свежа и незамърсена за по-дълъг период от време. Независимо дали става въпрос за замразяване, претопляне или охлаждане, най-добре е да бъдете внимателни. Ако незабавно поставите гореща храна или горещи течности в хладилника, може да загубите хранителните им стойности и може просто да накарате вашия хладилник да работи допълнително. Не е добре да поставите леко гореща храна в хладилника. Трябва поне да изчакате да се охлади до стайна температура, преди да го охладите.
Ето защо трябва веднага да махнете магнитите от хладилника
Комфортна храна
Още: Коя е най-добрата марина за печеното агнешко?
Още: "Деня на труда": Историята на движението, което забрани детския труд и даде права на работниците
Трябва поне да изчакате храната да достигне стайна температура, преди да я охладите. Топлата храна трябва да се намали до стайна температура, тъй като ако се постави в хладилника (гореща), бактерията салмонела може много лесно да развали храната в хладилника. Освен това, като поставите гореща храна в хладилник, рискувате други нетрайни храни (яйца, зеленчуци и месо) – шансовете те да бъдат замърсени се увеличават. Въпреки това не трябва да чакате повече от определено време. Горещата храна не трябва да се държи повече от два часа, тъй като бактериите започват да се размножават след това. Охладете в хладилник в рамките на два часа, ако искате да изчакате. Винаги е добре да съхранявате всички нетрайни храни, мляко, зеленчуци, месо и готвена храна, за да избегнете разваляне. Поддържайте съдържанието на влага в храната, като ги опаковате в херметически затворени контейнери или фолио. Това също предотвратява смесването на миризмите на различни храни, като същевременно запазва бактериите. Замразената храна може да се съхранява до почти 2-3 месеца, но проверете цвета, миризмата и вкуса на храната, за да видите дали е годна за консумация.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 1 май /валутен калкулатор/
Друго общоприето вярване, което често се свързва с поставянето на гореща храна в хладилника, е, че това би навредило на вашия уред или би повлияло на температурата на храните около него. Е, при по-новите уреди не е нужно да се притеснявате много, термостатът на хладилника ще се погрижи да не навреди на вашия уред, като регулира температурата и влагата.