Храните, които ще предотвратят безсънието

8945
Храните, които ще предотвратят безсънието
Снимка: iStock

Диетологът, доктор на медицинските науки Михаил Гинзбург разкрива пред аудиторията какво е добре да ядем, за да успеем да си подсигурим по-добър сън.

Продукти против безсъние

Някои често срещани плодове, като червено грозде, сладки череши и вишни, ще ви помогнат да се справите успешно с безсънието, което ви измъчва. Те съдържат мелатонин, който се нарича още хормон на съня. Колкото по-добро е количеството на мелатонина, толкова по-малко е вероятно да имате наднормено тегло, хипертония и проблеми със заспиването и събуждането.

-          Безсънието често се свързва с нарушен синтез на ендогенен мелатонин. Следователно, продукти от този вид ни помагат да поддържаме добро ниво на мелатонин в кръвта, отбеляза Михаил Гинзбург.

Той също съветва да се включат бадеми в менюто. Неслучайно го наричат ядката на хармонията и настроението. Бадемите съдържат вещества, които подобряват храненето на мозъка и го правят по-малко податлив на стрес.

-          Магнезият е минерал, който ни успокоява.

-          Калият също така успокоява, подобрява клетъчния метаболизъм, намалява процесите на възбуждане в клетките, по-специално в мозъка, казва експертът.

За хората, които страдат от безсъние, ще е полезно  да включат менюто си консумацията на яйца и други богати на триптофан храни. Експертът обясни, че това е една от аминокиселините, участващи в изграждането на протеина. Триптофанът в тялото се превръща в "хормон на радостта" - серотонин, а серотонинът се превръща в мелатонин. Освен това, триптофанът произвежда холин – витамин В4, който хармонизира работата на централната нервна система.

Проблемът не трябва да се пренебрегва

Лекарят предупреди, че е невъзможно да се „затварят очите“ за проблемите със съня. Отървете се от безсънието. Продължителното безсъние води до депресия, а тя е като зараза.

- Ако страдате от депресия, след известно време околните ще развият или депресия, или някакво друго невротично състояние. Вторият момент е, че депресията е вредна за самия мозък. Мозъкът страда, произвеждат се провъзпалителни цитокини, които влияят зле на самите мозъчни клетки, нарушава се регенерацията на мозъка, намалява се ефективността на паметта и другите когнитивни процеси. Мозъкът остарява по-рано, предупреждава Гинзбург.

Той добавя също, че нормализирането на храненето, вечерните разходки, проветряването на стаята и удобните пижами са от полза за качеството на съня. Това ще е началото на природосъобразния ви живота, за който тялото ви ще ви благодари.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ЛЮБОПИТНО:

Защо имаме вдлъбнатина между носа и горната устна?

Как се пише: заместник министър-председател или заместник-министър-председател?

Това са най-мразените зодии

Колко километра летят щъркелите, за да стигнат до България?

Мравките ще изчезнат завинаги - просто направете това

Лунен календар за април 2024: В кои дни НЕ трябва да харчите пари

Лалетата ще издържат 2 пъти по-дълго, ако сложите това във вазата

Най-добрият ден за миене на прозорци - ще привлечете късмет и пари

Учените правят важно откритие: Дълголетниците са от тази кръвна група

Пием ли по-малко алкохол, когато използваме по-малка чаша

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com