Как отношенията с партньора влияят на хормоните ни?

14 юли 2021, 20:16 часа

Ако мислите, че любовта е нещо нематериално и не може да бъде измерено на физическо ниво, грешите. Учените вече са доказали това. Оказа се, че нивото на хормоните ни се влияе от различните етапи на връзката ни. 

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 2 май /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 2 май /валутен калкулатор/

Етап на ухажване 

В началния етап на всяка връзка нивата на тестостерона се повишават и при двата пола. Този хормон е отговорен за привличането на физическо ниво.  Когато към него се добави и хормонът на стреса - кортизол, връзката прераства в същинска страст. Но само страстта не е достатъчна за създаване на трайни отношения. Трябва да положите усилия, за да задържите партньора си. Хормонът на удоволствието допамин ни помага да постигнем това. 

Етап на сближаване

Още: Стихотворение на деня, 2 май, от Валери Петров

Още: Лунен календар за май 2025: Кои са най-добрите дни за боядисване на косата

По време на сближаването нивото на норепинефрин се увеличава - той помага за запомнянето на нови стимули и за адаптация към партньора. При физически контакт се освобождават хормона на щастието серотонин и свързания с него окситоцин.

Стабилизиране

Ако всичко върви добре, хормоналната буря постепенно отшумява. Партньорите свикват един с друг, но докато има чувства между тях, те продължават да се радват на повишените нива на допамин, серотонин и окситоцин. Тестостеронът вече не е толкова важен, колкото преди, но е достатъчен, за да поддържате  желанието към партньора си. Кортизолът и адреналинът се нормализират - понякога стресът е полезен, но ако постоянно сте подложени на него, той изтощава.

Раздяла

Още: Ефективни техники, с които вие да управлявате стреса, а не той вас

Още: Кога е Борисовден и какво се прави на този ден?

Ако връзката завърши с раздяла, допаминът продължава да се отделя в кръвта, но при липса на награда под формата на благоволението на избрания, вместо удоволствие, той генерира безпокойство. Колкото повече безпокойство изпитвате, толкова повече затъвате в депресия.

Фразата „боли ме душата“ не е преувеличена. Мозъкът не прави разлика между психологическа и физическа болка, така че човек страда от раздялата не по-малко, отколкото от рана по тялото. С тази разлика, че в първия случай раната зараства много по-бавно.

Най-лошият начин да се утешите е да си повтаряте колко добре ви е било тогава и колко зле е сега. 

Алкохолът също не е най-доброто решение. Той изкуствено стимулира производството на допамин и предизвиква временна релаксация. И скоро след това депресията се завръща отново.

Най-добрият вариант в случай на раздяла е да започнете се движите повече, да изследвате нови неща и да постигате малки цели. Всички тези действия влияят и на нивото на допамин. Просто не си поставяйте големи и далечни цели, докато не преживеете раздялата. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес