Как се действа при имотна измама?
Как се действа при имотна измама или как успяват измамниците?
ГДБОП разби престъпна група за имотни измами (ВИДЕО)
Служители на ГДБОП неутрализираха организирана престъпна група за имотни измами. Лидерът и четиримата участници са привлечени като обв...
Печелейки доверието на жертвата, проявявайки търпение и фалшива загриженост, измамниците съумяват да се сдобият с пълномощно и да се разпоредят с имота, продавайки го. Много възрастни хора или такива с психически проблеми не разбират какво реално са подписали и измамата е изключително лесна за опитните в бранша.
За да се предпазите от закупуване на имот, който е незаконно получен от собственика чрез имотна измама, важно е да обръщате внимание на всички документи, да проявите мнителност, ако имотът е бил закупен и се продава за кратък период от време, ако цената е примамлива и твърде ниска. Червената лампичка следва да ви светне и ако удостоверението за наследници не е издадено от последното местожителство на лицето, което се вижда от акта за смърт.
Горещо се препоръчва да се направи справка в Агенцията по вписванията дали съответният нотариален акт фигурира там, както и да се проверят, доколкото е възможно, всички документи, като най-добре е това да бъде направено от професионалист, който да ви помогне, за да минимизирате риска от закупуване на имот, придобит чрез имотна измама. Имайте предвид и че изпускането на наследник (било съзнателно, целенасочено или неволно) може да доведе до нищожност на сделката. И най-важното – не плащайте в брой.
Как се действа при имотна измама, ако сте от страната на жертвата?
Над 60 чужденци станали жертви на имотна измама у нас
Над 60 граждани на Русия, Великобритания, Израел, Полша и България сигнализират, че са станали жертва на измама у нас. Купили са апарта...
Ако някой се опитва да придобие незаконно ваш имот чрез поредица от измами и фалшиви документи, следва да действате информирано и правилно. Ако вие лично не сте в опасност да попаднете в схема за имотна измама, но имате роднина възрастен човек с психически увреждания и се страхувате да не стане жертва, може да се информирате от професионалистите превантивно как се действа при имотна измама и за какво да бъдете наблюдателни и бдителни.
В помощ на хората, които се вълнуват от темата, считат, че близките им са потенциални жертви и търсят информация как се действа при имотна измама, съществува от 2012 година регистър, наречен ImotiGard, в който може да регистрирате информация, че вашият парцел, земя, апартамент и т.н. с подробни данни за имота или жилището не се продава. Така всеки потенциален купувач, попаднал на имотни измамници, лесно ще може да провери дали имотът се продава, и да се откаже от сделката, като го открие описан във въпросния регистър. Липсата на купувач е най-лесният начин да се предпазите от имотна измама.
По-сложна е ситуацията, ако вече сте жертва – вие или ваш близък – и имотът вече е незаконно придобит, с лъжа или принуда собственикът да подпише, както и продаден. Обикновено с този проблем се сблъскват наследници след смъртта на свои близки, живеещи сами или страдащи от психични заболявания. Дори лицето да е в чудесно ментално здраве, възрастните хора лесно се подвеждат и поддават на манипулации, така че подобно развитие е не хипотеза, а реална опасност. Какво да правите, как се действа при имотна измама?
Всеки случай е специфичен и ще ви е необходима помощ от специалист, търпение и доза късмет. Например, ако става въпрос за възрастни хора, прехвърлили жилищата си срещу гледане, но оказали се тормозени от т.нар. гледач, изходът е да се докаже невменяемост на възрастните собственици според нотариусите, за да се развали сделката и да се освободите от измамата.
Разбиха престъпна група за имотни облаги
Неутрализирана е престъпна група за предлагане на имотни облаги с цел склоняване да се упражни избирателно право в полза на определен к...
Ако сте жертва на наемателите си, които са продали наетото жилище с фалшифициране на нотариалния акт, може да докажете това и да възвърнете жилището си, но процедурата и делата са дълги и тромави. Тоест във всички случаи е по-добре да действате превантивно, дори да не считате, че имотът ви е в опасност, отколкото да действате постфактум и да търсите отговора на въпроса как се действа при имотна измама, когато белята вече се е случила.
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от ЛЮБОПИТНО:
Коя зодиакален знак най-добре се адаптира към зодия Лъв
Топ 6 черти, които ще направят дори най-красивото момиче отблъскващо
Топ 5 на най-зловещите места в България
Зодии, които трябва да избягват срещата си със знака Риби
Не се паникьосвайте при пресолено кисело зеле - има решение!
Тези зодии обичат да нарушават правилата
Знаете ли как се оправя пресолена манджа?
Кои храни никога не трябва да ядем късно вечер?
Редактор:
Валентина Атанасова
Етикети: имотни измами