След като сте влезли в магазина „за минутка“, за да си купите „нещо за тялото“, можете да се застоите край рафтовете с козметика за грижа за кожата. Мляко, лосиони, спрейове за тяло, флуиди, кремове, масла. Различни текстури, правила, аромати, състави и свойства. Как да разберете всичко това, да изберете правилната грижа за вас и да получите максимална полза?
Преди всичко е важно да се разбере къде са истинските разлики между продуктите и къде са просто маркетингови ходове и трикове за изкуствено разширяване на асортимента.
Крем за тяло
Класика, но може да има вариации: по-гъст, по-течен, по-нежен или, напротив, плътен. Кремът за тяло е основата на грижата за кожата, прилага се редовно: ежедневно или на приблизително равни интервали, например 2-3 пъти седмично. Обърнете внимание на допълнителните характеристики на крема, тъй като повечето кремове са специализирани. Нуждаете ли се от хидратиращ, изглаждащ, тонизиращ или, да речем, подхранващ крем?
За мека и гладка кожа: Как правилно да използвате кокосово масло за тяло?
Мляко
Това е втората най-популярна форма на грижа за кожата на тялото. Основното предимство на млякото е неговата по-течна и лека консистенция, която ви позволява да го нанасяте на тънък слой и бързо. Излизате от душа, попивате тялото си с кърпа и бързо, обилно нанасяте мляко върху тялото си, което се плъзга перфектно и се абсорбира мигновено. Икономичен вариант, много добър за лятото, а също и като ежедневен овлажнител и омекотител за кожата.
Лосион за тяло
В класическия вариант, максимално течен и немазен продукт, често със спрей. Идеален за тонизиране и свеж ефект, както и за собственици на мазна кожа, склонна към възпаления. Лосионът за тяло със спрей, освен всичко друго, ускорява процеса на нанасяне и опростява цялата работа. Внимавайте: лосионите често съдържат изсушаващи компоненти, които могат не само да освежат и тонизират, но и да изсушат кожата.
Масло за тяло
Най-подхранващата, гъста и мазна грижа за тялото. Маслата за тяло - чисти (соло) и смеси - са просто създадени за пресушени участъци от кожата, за зряла, суха и отпусната кожа. Маслата за тяло могат да бъдат както течни, така и твърди (масла), както и полутечни (смеси от масла с течни растителни масла). Можете да намерите и междинни продукти с уклон към "мазнината", например маслени кремове и дори мляко. Когато избирате масло за тяло, не гонете големи обеми: тъй като се нанася върху влажна кожа и в много малки количества, маслото се използва пестеливо и не се съхранява много дълго в отворена форма (ако е натурално).
Еликсир за кожата: Масло от тази билка заличава бръчките
От какво точно имате нужда?
Съсредоточете се върху два важни параметъра: първо, начинът на употреба и второ, нуждите на вашата кожа.
• Начин на употреба
Млякото, лосионът и кремът се използват за ежедневна грижа за кожата на тялото (въпреки че подхранващият гъст крем често е предназначен за нанасяне през ден или два). Но с маслото - съвсем различна история. Не се препоръчва да се използва само то и всеки ден: в този случай е възможно постепенно изсъхване на кожата.
Маслото за тяло трябва да се нанася 2-3 пъти седмично върху влажна кожа, като е препоръчително да се редува употребата му с използването на хидратиращ крем или мляко. Изключение прави локалното приложение на курс: ако имате много сухи лющещи се лакти, тогава маслото трябва да се нанася върху тях всеки ден след душ, но за ограничено време - две или три седмици, докато ситуацията се подобри.
• Какво иска кожата ви
Гъстият, плътен крем за тяло може да бъде просто невероятно качествен и ефективен, но ако кожата ви се нуждае преди всичко от хидратация, такъв крем просто няма да е достатъчен. И обратното: един чудесен хидратиращ крем няма да „работи“ за кожа, която се нуждае от допълнително подхранване. Затова, преди да купите, внимателно оценете състоянието на кожата си и от какво тя се нуждае най-много в момента: хидратация, възстановяване на еластичността, подхранване, омекотяване, премахване на лющене, тонизиране, свежест и т.н. И въз основа на това вече ще можете да се ориентирате в широката гама от кремове, млека и флуиди.
6 храни, които са натурален ботокс за кожата
Важно е също да вземете предвид сезона и начина си на живот. През лятото по-актуални са леките текстури, които лесно се абсорбират и са свежи, докато през зимата са по-актуални плътните, подхранващи, мазни. Ако се печете на слънце, кожата ви се нуждае от дълбока хидратация и успокояващ ефект, омекотяващ. Ако често ходите на масажи или си правите козметични процедури за тялото (обвивки, маски), тогава, напротив, е важно да не „прехранвате“ кожата с твърде интензивни грижи.
Златният еликсир за кожата: Маслото от морковени семена
Да използвате едно нещо или да комбинирате няколко продукта за тяло?
Ако кожата ви изисква обща, проста грижа, тогава е достатъчно да се спрете на един продукт и да използвате само него, особено ако кожата ви реагира добре. Но ако кожата ви има по-сложни нужди, има смисъл да използвате няколко продукта паралелно.