Какво НЕ се прави на Гергьовден

05 май 2025, 16:30 часа

Свети Георги е роден в Кападокия, днешната Турция; майка му е палестинска и цялото му семейство е посветено в християнската вяра  Свети Георги е толкова мултикултурен, че пред него се кланят с Литва, Португалия, Германия, Гърция, Грузия, Москва, Истанбул, Бейрут - и самата Палестина. 

Чудотворната десница на Свети Георги пристигна в Перник

Майка на Светеца произхожда от тогавашна по-голяма част от Палестина (днес Израел и окупираните територии). По това време Римската империя се е разпростирала върху целия този регион. Свети Георги се присъединява към римската армия, превръщайки се в доста високопоставен офицер. Но той попада в полезрението на император Диоклециан, който, страхувайки се от заговор срещу него, предприема систематичен терор срещу всички християнски вярващи.

Свети Георги отказва да се поклони на Диоклециан и да се откаже от религията си. Предвиждайки задаващите се проблеми, той раздава имуществото си на бедните. Той е затворен, измъчван и накрая обезглавен в Никомедия на 23 април 303 г. сл. Хр.

Още: Как се празнува Гергьовден в Турция?

Свети Георги е един от първите мъченици за християнската вяра. Вярващите го наричат “великомъченик”, защото е бил подлаган на тежки мъчения, на които устоява и заради които е прославен от Бога като светец.

Едно от преданията разказва, че когато повеждат Георги към тъмницата, едно от копията на войниците се превива на две, когато докосва Светеца. Така Георги се уверява, че Господ го закриля в отстояване на вярата му. В тъмницата е окован във вериги, разпънат на земята, а върху гърдите му поставят тежък камък. На другия ден Георги остава твърд пред съда на императора въпреки мъченията.

След това императорът продължил да подлага Георги на различни мъчения - завързване на дървено колело и стъргане на тялото му с железни остриета.

Точно, когато вече са сигурни, че светецът е мъртъв, императорът отива да го принесе в жертва в храма на Аполон и тогава става немислимото. В храма се появява ангел, който изцелява Георги и го освобождава.

Още: Защо в Гърция не празнуват Гергьовден на 6-ти май?

Последват обаче нови мъчения в тъмницата.

Императорът вика магьосник Атанасий и му заповядва да приготви силна отрова, с която да сломи вярата на Георги.

Светецът я изпива без никакъв страх и продължава да проповядва християнството.

Магьосникът решава да изпита Георги дали може да възкреси мъртвец и го води при стар гроб извън града.

Още: Най-вкусното агнешко за Гергьовден, което се топи в устата

След гореща молитва на Георги мъртвецът възкръсва, излиза от гроба, пада в краката му и започва да слави Бога. Тогава се появява огромна тълпа от хора, повярвали в Исус, поради което са убити на място. Убити са също магьосника Атанасий и възкръсналия мъртвец. Георги отново е хвърлен в тъмницата, където продължава да върши чудеса.

Защо Свети Георги е наречен "Победоносец"?

След поредният разпит при императора, Георги е заведен в отново в храма на Аполон, за да му се поклони, но вместо това светецът гони многобройните бесове от идолите, а статуите им падат и се разбиват в земята. При това чудо царица Александра се притича и пада в краката на Георги, поради което е окована и поведена на смърт. По пътя към лобното място, царицата склонява глава на един камък и предава душата си на Бога, след което и Георги е посечен пред стените на Никомидия.

Мощите на Свети Георги са погребани в палестинския град Лида (днес Лод, Израел).

Неговият пример, като смел човек в защита на религията си и помощник на бедните, се разпространил по целия свят. 

Още: Най-хубавите пожелания за Гергьовден 2025

Силата на неговата история е толкова голяма, че много други страни - и столици - също го приемат за свой покровител.

Всъщност част от причината император Диоклециан да е бил толкова яростен срещу християните е била, че християнското послание е надхвърляло националните идентичности и е оспорвало авторитета и силата на държавата.

Свети Георги ще даде крила на 4 зодии за празника

Свети Георги е живял четири века преди раждането на исляма . Но тази широка популярност, отвъд граници или раси, е една от многото общи черти, споделяни от християнството и исляма.

Животът, страданията и чудесата на Свети Георги

Свети Георги е бил палестински християнин. Все още има десетки хиляди негови наследници в Газа и Западния бряг - 100 000 според последното преброяване. Това е история, която рядко се чува - за това как християнските и мюсюлманските палестинци живеят, работят - и страдат - рамо до рамо в една територия. Някои от най-видните фигури на палестинското национално движение са били християни, включително Джордж Хабаш , основател на Народния фронт за освобождение на Палестина, и днес Ханан Ашрави , бивш министър на Палестинската автономия.

Още: Вкусна и свежа салата за Гергьовден, която се превърна в ХИТ

На 6-ти май в България почитаме светеца-воин Свети Георги Победоносец, защитник на християнската вяра, на слабите и онеправданите, яростен противник на неправдата.

Над 200 хиляди българи празнуват имен ден на Гергьовден, сочат данните на а Националния статистически институт.

Какво не се прави на Гергьовден:

1. Преди всичко, на Гергьовден човек не трябва да огорчава хората наоколо си – а да бъде добър, любезен и учтив с тях. Ако има възможност да им направи някаква услуга, трябва да го стори, а не да избягва това под различни предлози. Въобще, трябва да се пази от всякакви „лошавини“. Така ще се уподоби на светеца, който убил змей, за да спаси девойка, и раздал имуществото си на бедните, щом станало ясно, че ще го накажат със смърт заради твърдото му отстояване на християнската вяра.

Още: Бърза и лесна питка с масло за Гергьовден

2. Не се яде на закрито. С настъпването и задържането на хубавите, приятни и слънчеви дни, на Гергьовден още се празнува и „смяната на времето“. В миналото по селата и малките градове организирали дълги празнични трапези, на които сядали всичките жители. Смятало се за „грехота“ в такова хубаво време да се слага трапеза „в собата“ (в стаята) и да не се възползва човек от Божия дар на слънцето след дългата зима и кишавите пролетни дни.

На кои държави е покровител Свети Георги?

3. Не се върши земеделска работа. Понеже това е ден, посветен на паметта на Свети Георги, и пролетта е навлязла в най-хубавия си период след мартенските и априлски дъждове и „калища“, се препоръчва да похапнете сред природата на открито, да се разходите до някой манастир или просто да си почивате.

Вкусна и пухкава питка за Гергьовден

4. Не се яде друго месо – само агнешко. Освен че това е празник на пастирите, някога било и „грехота“ при наличието на толкова заклани агнета (а това се правело почти във всяка къща) да се яде някакво друго месо. Подобна постъпка се тълкувала като очевидно и демонстративно изразено неуважение към празника – разбира се, ако не била предизвикана чисто и просто от беднотия; но пък тогава и най-бедните имали достъп до общите богати трапези.

5. Не се осолява сирене. Онова сирене, което се прави на Гергьовден, трябва да остане прясно и безсолно. Затова на този ден правели само ритуални, малки количества, тъй като без сол сиренето бързо се разваля.

Още: Червена агнешка супа за Гергьовден

6. Не се реже коса и не се подстригва. Според народното поверие рязането на коса в този ден било опасно за здравето. Това се отнасяло най-вече за жените с техните дълги коси. Също така се смятало, че е добре те да се изкъпят в течаща вода – река или поток, за да бъдат здрави и красиви. Както виждаме, в народните поверия има рационално зърно; в случая закаляване сред природата на крехкия женски организъм.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес