Утре, 17 май, вярващите ще отбележат деня на паметта на свети апостол Андроник. Църквата у нас почита паметта и на Св. Баташки мъченици и Св. мчк Николай Софийски. Ето какво трябва и не трябва да се прави на църковния празник утре, според народните и църковните вярвания.
История на почитаните светци
Свети апостол Андроник принадлежи към седемдесетте Христови пратеници – специален кръг от ученици, които Господ е призовал и изпратил с евангелието на народите. Името му е споменато в Посланието на апостол Павел до римляните като човек, познат, изпитан и уважаван сред първите евангелисти на Христовото учение: „Поздравете Андроника и Юния, моите сродници и затворници, които са забележителни между апостолите и които повярваха в Христа преди мен“ (Рим. 16:7).
15 май: Какъв църковен празник е, какво трябва и не трябва да се прави
Според преданието, Андроник е родом от Тарс Киликийски, същия град, от който произхожда и самият апостол Павел. Още от ранна възраст, чул словото Христово, Андроник се присъединил към апостолската общност и, вдъхновен от Светия Дух, започнал своето аскетическо служение за изграждане на Църквата.
Негова неразделна спътница в апостолското му дело е била света Юния, съмишленица, която Отците на Църквата отдавна смятат за съпруга на апостола. Заедно те пътували през земите на Мала Азия, Балканите и вероятно стигнали до Панония (територията на съвременна Унгария), където ревностно носели светлината на Христовата истина.
Животът им бил изпълнен с труд, трудности, затвор и мъки, а краят им бил увенчан с мъченичество. Предполага се, че и двамата са били убити с камъни, защото са изповядвали Името Христово.
14 май: Какъв църковен празник е утре, какво трябва и не трябва да се прави
На 17 май църквата у нас почита и паметта на Баташките мъчениц, които са загинали при клането в Батак през 1876 година.
Друг почитан светец на 17 май от църквата е у нас е Свети мъченик Николай Софийски, който е един от деветте софийски мъченици, загинали за християнската вяра.
Какво трябва и не трябва да се прави на 17 май
Не можете да се занимавате с гадаене - тъй като светите апостоли са били борци за чистотата на вярата, денят на тяхната памет не е време за практики, които Църквата счита за духовно опасни или греховни.
Забранено е да се псува и да се карате - смята се, че споровете, разделите, предателствата или гневът на този ден са особено опасни - те единствено биха могли да затвърдят раздора в живота за дълго време.
По-добре е да се въздържате от забавления - да посветите поне част от деня на спомени за апостолското служение, четене на духовна литература или посещение на храма.
16 май: Какъв църковен празник е и за какво трябва да внимавате утре