Разпети петък е най-тъжният ден в годината. Това е деня, в който Исус Христос е разпънат на кръста за греховете на човечеството. Божият Син е подложен на нечовешки страдания.
Още: Един от най-загадъчните случаи във Ватикана: Безследно изчезналата 15-годишна Емануела
Още: Как най-лесно се готвят охлюви?
В храма се издига Гробът на Христос, украсен с цветя. За час на смъртта на Христос се счита около три часа следобед. Свещениците изнасят Плащеницата - плат, на който е изобразен положения в гроба Спасител - образ на повивката, с която е било покрито тялото на мъртвия Исус.
Великден 2024 - кога се пада, традиции и обичаи
"Минаването под масата"
Още: Кои са най-известните думи от шопския диалект?
Още: Коя е най-добрата марина за печеното агнешко?
В масовото съзнание на Разпети петък в църквата се минава под масата за здраве и така се опрощават греховете. Това обаче не е така. Минаването под масата е поклон пред плащеницата на Христа, а опрощение на греховете се получава само след изповед.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: "Деня на труда": Историята на движението, което забрани детския труд и даде права на работниците
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 1 май /валутен калкулатор/
Вярващите носят цветя в църквата, все едно отиват на погребението на любим човек. Пред гроба те се покланят на изображението, целуват Христовото тяло, евангелието и кръста и оставят цветята. След това се навеждат и преминават под "масата", а после отново се покланят пред издигнатия голям Кръст, изображението на св. Богородица и св. Йоан Богослов и ги целуват.
Свещеникът дава на всеки цвете за благословение - символ на надеждата и вярата, че още малко и гробът ще остане празен и Христос ще възкръсне. Цветето се носи вкъщи и се слага над иконата.
След като се изнесе Плащеницата на вечерното богослужение, с нея се обикаля около храма и символично се извършва погребението на Христос. В края на литургията свещеникът взема Плащеницата от престола и я полага в "гроба" в центъра на храма.
Още: Стихотворението "Първи май" от Христо Смирненски