Само защото често влизате под душа, не означава, че сте безупречно чисти. Лесно е да пропуснете по-малки зони или да не търкате достатъчно старателно места, където бактериите обичат да виреят. И има едно място, което много хора сякаш винаги пропускат.
Още: Студени крайници през цялата година: Ето кога е време да се притесните
Сега не говорим за краката - въпреки че те са част от тялото, гъмжаща от милиони микроби, когато се мият неправилно. Дерматолозите казват, че тази малка част от тялото е нещо, което хората постоянно пренебрегват.
Приоритизирайте тази зона под душа
Следващият път, когато сте под душа, не забравяйте да изтъркате с малко сапун зад ушите. Дерматолозите казват, че това е малка стъпка с огромни последици, ако го правите старателно и системно.
Мръсотията, кожните клетки, които тялото рутинно отделя, и мазнините (себумът) могат лесно да се задържат в гънките на кожата. Зад ушите не е изключение. Д-р Роджър Капур, дерматолог и старши вицепрезидент в болница Beloit Memorial, казва, че мръсотията се натрупва бързо зад ушите.
Още: Нова кариера на 40? Да, възможно е
Това се влошава през лятото, когато нанасяте слънцезащитен крем и други лосиони, но не ги отмивате след това, казва дерматологът д-р Анна Чакон. „Колкото често миете други части на тялото си, бих добавила зад ушите към списъка с части за почистване“, добавя тя.
Какво се случва, когато забравите да почистите зад ушите?
Зоната зад ушите е мазна гореща точка за нездравословни микроби. Едно проучване е картографирало микробите в често забравяни части на тялото – зад ушите е била начело в списъка – и е открило разнообразно количество бактерии, причиняващи инфекции. Д-р Капур казва, че рискът от кожно дразнене и бактериална инфекция е по-висок, ако забравите да търкате зад ушите и зоната има порязвания или отвори.
Още: Кажете сбогом на двойната брадичка
Друго състояние, което може да възникне, е екзема на ушите, официално известна като себореен дерматит. Това е възпалително състояние, при което хората развиват люспести, бели до жълтеникави люспи в области с висока активност на мастните жлези. Това често е съпроводено със сърбеж и леко зачервяване.
Мазните, мръсни уши също могат да отделят неприятна миризма. Когато маслото се остави да се комбинира с пот и мръсотия, д-р Капур казва, че това може да остави ушите ви с мазна мръсотия. С течение на времето натрупването на масло може да запуши порите, причинявайки болезнени пъпки или обриви от акне.
Шампоанът помага ли за почистване на задните части на ушите?
Още: Изискан стил на достъпна цена: Модни тайни от стилистите на звездите
Д-р Капур казва, че шампоанът може донякъде да помогне за почистването зад ушите, защото съставките в много продукти за почистване на коса са предназначени да разграждат омазняването и бактериите. Въпреки това, той не препоръчва да разчитате само на шампоан, за да поддържате задната част на ушите си чиста.
Това е така, защото шампоаните се отмиват при изплакване, така че нямат продължителен контакт с кожата зад ушите, освен ако не търкате директно в областта. „Винаги препоръчвам на хората да мият кожата зад ушите си целенасочено и специално, за да влязат в гънките, където ухото се среща с кожата ви, тъй като там винаги може да се натрупа мръсотия“, съветва той.
Още: Пролетен детокс: Как да върнем блясъка на кожата си
Няма специален метод за почистване зад ушите. Използвайте същия нежен сапун, който бихте нанесли върху останалата част от тялото си, и нежно търкайте кожата зад ушите си за няколко секунди с пръсти. След това изплакнете областта с вода и я подсушете добре. Ако носите очила, д-р Капур съветва редовно да миете дръжките на очилата си, тъй като те се намират зад ушите ви и лесно могат да пренесат бактерии върху кожата.
Не забравяйте да хидратирате кожата, за да избегнете сухота и допълнителни кожни проблеми.
Още: Как събуждането в определен час може да предпази сърцето: Изводи от ново проучване