Смяната на щрангове представлява комплексен технически процес, който изисква специализирано познание на водопроводните системи и точно спазване на строителните норми. Този процес може да включва пълна подмяна на вертикалните, както и на хоризонталните тръбопроводи в жилищни и обществени сгради.
Технически предпоставки за подмяна
Необходимостта от смяна на щрангове възниква поради физико-химичните процеси, които протичат в металните тръби с течение на времето. Корозионните процеси водят до образуване на ръжда и намаляване на ефективния диаметър на тръбопровода. Инкрустациите от котлен камък се натрупват по вътрешните стени, което допълнително стеснява сечението.
Металните тръби, особено тези от черна стомана, са особено податливи на корозия в българските условия поради химическия състав на водата. Цинковите тръби, широко използвани в миналото, също подлежат на замяна поради токсичните вещества, които могат да се отделят в питейната вода.
Диагностика и оценка на състоянието
Техническата оценка започва с измерване на налягането в различни точки на системата. Нормалното работно налягане в жилищните сгради трябва да бъде между 2 и 6 атмосфери. При стойности под 1,5 атмосфери се установява проблем с пропускливостта на тръбопровода.
Визуалният оглед включва проверка на външните признаци на корозия, течове по съединенията и общото състояние на тръбите. Ендоскопската проверка позволява оценка на вътрешното състояние без разрушаване на конструкцията.
Анализът на водата разкрива присъствието на метални частици, които са индикатор за активна корозия. Повишеното съдържание на желязо и манган в питейната вода сигнализира за необходимост от спешна подмяна.
Избор на материали и технология
Полипропиленовите тръби са най-популярният избор за подмяна поради дълготрайността и устойчивостта им на корозия. Те издържат температури до 95 градуса и имат експлоатационен срок над 50 години. Съединяването се извършва чрез полифузионно заваряване, което гарантира херметичност.
Медните тръби се използват за системи с високи температури, особено при отоплителни инсталации. Те са по-скъпи, но имат отлични топлопроводни свойства. Съединяването става чрез специални фитинги с компресионни връзки.
Полиетиленовите тръби PE-RT са подходящи за подово отопление и системи с променливи температури. Те комбинират гъвкавостта на пластмасата с устойчивостта на високи температури.
Етапи на изпълнение
Първият етап включва изключване на водоснабдяването и изпразване на системата. Демонтажът започва от най-високите точки и продължава надолу, за да се избегне задържане на вода в тръбите.
Инсталирането на новите тръби следва обратната последователност. Вертикалните щрангове се закрепват към конструктивните елементи на сградата чрез специални скоби на разстояние не по-голямо от 1,5 метра.
Хоризонталните участъци се полагат с наклон 2-3 мм на метър в посока към канализационните отводи. Това осигурява пълно изпразване на системата при необходимост.
Качествен контрол и тестване
След завършване на монтажа се извършва хидравлично изпитване с налягане 1,5 пъти по-високо от работното. Тестът продължава минимум 30 минути без допускане на спад в налягането.
Проверката на херметичността включва всички съединения, кранове и фитинги. Използват се специални течности за откриване на дребни течове, които могат да не се забележат визуално.
Дезинфекцията на системата се извършва с хлорни разтвори, които се оставят да действат 24 часа преди пускането в експлоатация. Смяната на щрангове зависи от сложността на конфигурацията и достъпността на тръбопроводите.
Завършването на процеса включва измерване на дебита във всички точки на водовземане и проверка на качеството на водата чрез лабораторни изследвания.