Вижте колко е срокът на годност на уискито, ракията и други спиртни напитки

31423
Вижте колко е срокът на годност на уискито, ракията и други спиртни напитки
Снимка: pixabay.com

Въпросът изглежда странен, тъй като повечето пиячи не оставят бутилка недопита. Все пак, хората често пазят някои специални питиета и пийват от тях само при специални случаи.

Отворена бутилка скъпо уиски седи полупразна (или полупълна, според оптимистичната гледна точка) месеци и години наред. Това се случва и с някои подбрани стари отлежали ракии.

Много хора си поддържат колекция от уискита и други питиета, опитват и споделят при специални случаи с приятели.

На Запад в някои уиски клубовете всеки член на клуба има своя бутилка с плочка с верижка с името му, тя седи затворена в специален шкаф и се отваря за него при посещението му. Става дума например за шотландски уиски клубове, с членове от цял свят, от САЩ, Япония и Австралия, които идват в клуба си веднъж или два пъти годишно. През това време бутилката седи и го чака. Какво се случва с уискито в отворена веднъж бутилка?

Същото важи и за ракията.

Всеки ще каже на пръв поглед елементарната истина, че високоалкохолна напитка би могла да се пази …вечно. И става по-хубава. Ракия, уиски, водка, ром, джин, каквото и да е питие с 40 процента алкохол и нагоре, не се разваля във времето, както се разваля бирата, не става на оцет или на ошав като старо вино. Уж остарява добре в бутилка (макар че практически в добре запечатана бутилка няма промени с десетилетия). Но има някои особености.

На практика уиски, ракия, не траят вечно. Веднъж отворена такава бутилка, или изложена на светлина, започва да променя цвета и аромата си, на етапи настъпват промени и във вкуса. Те даже са към по-добро, ако става дума за месец-два след като се отвори бутилката – усеща се по-мек, по-равен, по-добре построен вкус. Ако при отварянето е имало някои остри нотки, някакви изпъкващи елементи във вкуса, те са обрани, изгладени.

Но какво става след по-дълъг период?

Как се напиват хората по света (СНИМКИ)

Хората по света имат различни традиции, нрави и обичаи. Те оказват влияние почти във всяка сфера от живота. Тук ще обърнем закачлив по...

Най-видими са промените в цвета. Масовите уискита са боядисани с карамел. Те избеляват във времето, ако се държат на светло. Отлежалите уискита или ракии, оцветени от бъчвата, са по-бледи по принцип, но също избеляват на силна светлина.

Който се е заглеждал по бутилките в павилионите за алкохол и цигари, каквито има под път и над път из България, може да е забелязал избелели спиртни напитки зад стъклото. Можеше да илюстрирам тази статия с няколко снимки на избелели уискита по витрините на павилиони, но показаните марки ще се обидят. Заседели на витрината на слънце, наситеният им карамелен цвят е станал блед. Със сигурност има промени и във вкуса без да са отваряни.

При отворена бутилка започва окисляване от контакт с въздуха, последователно се губи от аромата и вкуса. Според някои специалисти в алкохола, отворена бутилка уиски е необходимо да се изпива до 1-2 години. Други смятат, че границата е до 5 години след отваряне. Но при всички положения, който поддържа колекция високоалкохолни питиета, трябва да се спазва някои изисквания:

1. Бутилките да се държат на тъмно или да се ограничи доколкото може светлината. Някои видове уиски са в тъмни бутилки точно поради тази причина. Може да се ползват оригиналните картонени кутии, в които се продават някои видове уиски.

2. Да се съхраняват в хладна стая или шкаф, да се избягват големи промени нагоре-надолу в температурата, да се избягват отоплителни уреди наблизо, пряка слънчева светлина върху шкафа. Повечето колекции скъпи питиета са за показване, а не да се крият по мазета. Но, все пак, най-добре в мазе. Още повече, че така колекционерът ще ги опази за по-дълго време от изпиване.

5-те най-вредни алкохолни напитки

Всеки алкохол е вреден в големи количества. Кои видове обаче оказват най-лошо влияние върху здравето? Учени проведоха изследване, даващ...

3. Бутилките да се затварят херметически, да се ограничи достъп на кислород. Може да се ползват специални запушалки, които изпомпват въздуха и създават вакум. Такива се продават за вино, за да може бутилката, след като се отвори, да изтрае поне няколко дни. За високоалкохолни напитки такава запушалка гарантира дълъг период.

4. Бутилките да се държат прави. Докато вината се държат легнали, за да може виното да мокри тапата и така да намалява възможността за проникване на въздух, при високоалкохолните напитки ако има тапа, те могат да я разядат. И други видове запушалки под въздействие на алкохола, ако е легнала бутилката, могат да пострадат.

5. Не е необходимо да се пази дълго наполовина пълна бутилка за специални случаи. Най-добре да се изпива по.бързо, докато не е започнала да губи от вкуса и аромата.

 

Източник: За жената

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ЛЮБОПИТНО:

Какви са основните разлики между Северния и Южния полюс

Коя е най-малката държава в Африка

Кой е най-големият полуостров в света?

Предупредиха потребителите на електрически велосипеди за опасности при зареждане

eMAG пуска Hair & Makeup Shop с над 60 000 продукта и асистент за пазаруване за клиенти

Кои великденски ястия са задължителни за празничната трапеза?

Носил го е най-богатият на борда на Титаник: Продадоха златен часовник с история (ВИДЕО)

Ягодите - дразнят ли стомаха или не?

Къде се намира международното летище „Бен Гурион“?

Как да изберем перфектното агнешко месо

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com