Болкоуспокояващите медикаменти присъстват във всяка семейна аптечка. И при наличието на болков синдром инстинктивно посягаме към тях. Но понякога забелязваме, че ефектът от употребата им не е този, който очакваме и вместо да успокоят болката ни, те я усилват.
Още: Как правилно да замразите малини и боровинки без да слепват?
Още: Кой е най-големият остров в Бяло море?
В медицинската практика се наблюдава явление, при което болкоуспокояващите напълно променят принципа на своето действие и вместо да ни избавят от неприятните усещания, те усилват интензитета им. Лекарите са категорични, че това обикновено се случва при хора, които често използват обезболяващи.
В резултат от постоянния прием на тези медикаменти, тялото губи способността си да притъпява болката самостоятелно. Това се свързва и с още един негативен момент - имунната система придобива резистентност към лекарствата и с течение на времето е необходимо да се приемат в по-високи дози за постигане на желания ефект.
В резултат настъпва остра физиологична зависимост от обезболяващи и тялото не може без тях, тъй като е неспособно да активира механизмите си за потискане на болката. И в този случай, ако пациентът започне да намалява дозата им, това би довело единствено до усилване на болката.
Още: 8 юли: Какъв църковен празник е утре и какво НЕ трябва да се прави
Още: Какъв църковен празник е на 7 юли, какво НЕ трябва да се прави
Внимание: Материалът е с информативен характер и не може да замести консултацията с лекар! При наличието на проблем не предприемайте самолечение, а се обърнете към специалист.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 7 юли /валутен калкулатор/