В целия свят и в Европа предсказанията за зимата и инфлацията се оказаха преувеличени. Не се очаква никаква рецесия, инфлацията затихва. Очаквам цените да си запазят нивата, а доходите ще започнат да вървят нагоре, за да ги догонят. Това коментира банкерът Левон Хампарцумян в ефира на Нова телевизия.
Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки
Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп
"Със сигурност българите, които живеят от минимална заплата, не са 1,7 млн. Има сив сектор, който е между 30-40%. Т.е. има един куп хора, които взимат минимална заплата, но взимат и допълнително още толкова, а понякога и повече", каза той по повод данните на КНСБ.
"В малък пазар като нашия един внос би балансирал нещата. Не може просто да притиснеш пазара. Вижте какво стана с лекарствата. Хвалехме се, че при нас са най-евтини и накрая те изчезнаха. Така че деликатно трябва да се борави. Всички регулации трябва да се направят в полза на пазара и да постигнеш добра производителност на труда", посочи той.
"Много трудно е да се каже колко пари ти трябват, за да живееш, защото има разлика между цената на живеенето в София и в някакво малко градче", обясни от своя страна Евгений Кънев.
Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско
Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри
"Наистина ние нямаме ефективния пазар, който е в Еврозоната. Газът и петролът са основните фактори, които бутат цените нагоре. Трябва да се сравнява цената на горивото у нас с това, което е в другите страни", посочи той. И добави, че в момента е времето да се вдигне акциза на петрола. "Така ще се вдигнат заплатите", допълни Кънев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Стокообменът ни със САЩ се увеличава, вече е милиарди долари
ОЩЕ: Експерт от КНСБ не отговори ясно защо сме бедни, а потреблението не пада