"Булгаргаз" търси съвети как да съди "Газпром" и Русия за спрения руския газ
Кантората е дала своите препоръки и българското държавно дружество се е обърнало към международни юридически кнатори за допълнителни консултации.
Валентин Николов: Вероятно отиваме на арбитраж с "Газпром"
"България не e взела правилното решение по стария договор с "Газпром". Нов договор вече няма как да се сключи. Всяка стъпка е голям про...
Интересен момент в кореспонденцията с „Газпром” е, че първоначално руснаците твърдят, че ако продължат доставка на газ за България при плащане в долари, това ще наруши специалния указ на Владимир Путин. Впоследствие променят версията – не можело да има доставки, които не са в рубли. Точно въпросът с плащането и в каква валута предизвика огромни спорове и в България, включително на високо политическо ниво, като известните с проруските си тези политически субекти обясняваха как „цяла Европа” си плащала във валута, а Русия си я преобразувала в рубли.
На 16-ти ноември стана ясно, че е завършило делото между Финландия (Gasum) и Русия (Газпром) заради спрените от руска страна газови доставки за скандинавската държава. Финландия обяви, че арбитражът е постановил, че финландската страна не е задължена да плаща в рубли нито съгласно предложената от руска страна процедура за плащане. Ден по-късно "Газпром" обяви победа - само че ако е така, то досега руската страна не е тръгнала да съди никой друг в Европа, защото не е плащал в рубли.
В края на март руският президент Владимир Путин подписа указ, с който нареди всички т.нар. "неприятелски страни", сред които е поставена и България, да плащат за руския газ в рубли. Схемата обаче е следната - в "Газпромбанк" се откриват две сметки, едната от които в твърда валута (евро, долари), а другата - в рубли. Плащането се прави в твърда валута, а след това "Газпромбанк" конвертира в рубли по курс, определен от Руската централна банка т.е. от Путин. Впоследствие беше предложена промяна в руската схема за плащане в рубли - паричните преводи на европейските контрагенти да не бъдат превалутирани през Московската фондова борса (без сделката да има определен период на затваряне т.е. може да се отлага безкрайно), а това ще става в клирингов център и няма да се минава през трети страни.
Припомняме, че когато "Газпром" спря газа за България, правителството на Кирил Петков заяви категорично, че договорът трябва да се изпълни и че всеки месец от българска страна е правен опит за плащане. Когато обаче дойде служебното правителство, говоренето беше променено. Стигна се дотам служебният енергиен министър Росен Христов да обяви как тръгваме по пътя на преговори с "Газпром" и то с уточнение за неизбежност, само че се стигна до абсурди като съждението му "Ами то отговорът беше изчакайте да помислим".
Адвокат призова властта и "Булгаргаз" да не си отварят устите за договора и арбитража с "Газпром"
Енергийният министър и представителите на "Булгаргаз" трябва веднага да замълчат и никога повече да не си отварят устите на тема догово...
Най-знаменито обаче в историята между Христов и "Газпром" беше изказването му, че "Газпром" не е отговорила към момента, обаче самият факт, че отворихме преговори с тях принуди другите доставчици да се конкурират.
Ако "Булгаргаз" съди "Газпром", това ще стане в Арбитражния съд към Международната търговска камара в Париж.
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от ИКОНОМИКА:
Икономист: Прогнозите са за задържане на цените на газа през годината
Любомир Каримански: Нека за 9 месеца всички цени да се обявят в лева и в евро
НАП в мейл до 500 000 работодатели: Не е фишинг, може да отворите линковете
Израел предлага модерни радари за защита на българското небе (СНИМКИ)
Газът за февруари се очаква да е с 30% по-евтин, парно и ток няма да поскъпват
Защо да изберем къща от контейнери и как вървят цените?
Експерт: Очакваната рецесия в Европа ще бъде много плитка
Животът на два ядрени реактора във Финландия е удължен до 2050 г.
ПП: ГЕРБ оставиха битовите потребители на газ да се справят сами (ВИДЕО)
ОББ и КВС Банк България намаляват таксите за електронни преводи за физически лица
Редактор:
Ивайло Ачев
Етикети: арбитраж Булгаргаз руски газ газови доставки