Българите вече имат 1 трилион лева, но богати ли са реално: Анализ на икономисти

20 май 2025, 12:12 часа 1347 прочитания

Богатството на българите е достигнало един трилион лева или 493 % от БВП в края на 2024 г. Това показва новият икономически индекс, измерващ богатството на българските домакинства, изготвен от Експертен клуб за икономика и политика (ЕКИП)  и представен днес в пресклуба на БТА. За индекса са използвани данни на НСИ, БНБ и Евростат, като за базова година е взета 2015-а. 

Огромен дисбаланс

Проблемът обаче, според авторите на индекса, е че това богатство на българите е разпределено крайно неравномерно, като е концентрирано предимно в имоти. " Налице е голям дисбаланс, защото 70 % от богатството реално са жилища" посочи Стоян Панчев от ЕКИП. "На практика от този трилион 700 милиарда са в жилища, а 300 милиарда във всичко останало", допълни той. 

Още: Европейската комисия понижи драстично прогнозата за българската икономика

"Парите на практика са складирани в жилища. Така че цифрите лъжат колко богати са българите", подчерта Макс Баклаян инвестиционен експерт и CEO на TAVEX. По думите му, ако кризата от 2008 се повтори, 200-300 милиарда лева буквално ще се изпарят. 

"Останалите 30% от финансовото богатство е раздробено - половината е в собствен бизнес, вторият е в депозити, които са близо 100 милиарда лева. 73 % от българите осъзнават, че губят от депозити, но не инвестират. Инвестициите представляват само 4% от богатството", каза още той, като посочи, че структурата на богатството не се е променила пред последните десет години.

"От Ковид насам жилищното богатство се удвоява, но ефектът е предимно инфлационен", подчерта Панчев. Той каза, че в САЩ например инвестирайки, хората инвестират в своята икономика. По думите му, ако и в България е така, това ще помогне на българския бизнес.

Още: Точно като през 2008 г.: Сделките с имоти са на рекордни нива, въпреки високите цени

Според Баклаян концентрацията на богатството предимно в имоти е сериозна заплаха, тъй като опасността от срив е огромна тогава, когато "всички яйца са в една кошница".

"Намираме се в края на цикъла на ръст на цените на имотите и е много вероятно през 2026 или 2027 година да има корекции на цените надолу, тъй като последните данни са доста близки до тези от 2008-а година", посочи той.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес