Общественият съвет за еврото и цените, който ще функционира към Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) проведе първото си заседание. В консултативния орган, създаден по инициатива на Карадимов, са представени всички национално признати работодателски организации, двата национални синдиката, сдружения на потребителите. Общественият съвет е форма на диалог, консултации и сътрудничество между участниците, като негова цел е и да гарантира прозрачността и публичността в работата на КЗК.
Във фокуса на работата на консултативния орган ще бъдат мерките за осигуряване на ефективна конкуренция на пазара преди и след въвеждането на еврото в България, както и обединяване на усилия на заинтересованите страни за предотвратяване на необосновано повишаване на цените в този процес.
Още: Как, къде и докога ще може да обменяме левове в евро: Отговори от БНБ
Още два секторни анализа
До края на годината Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) ще стартира още два секторни анализа, съобщи председателят на Комисията Росен Карадимов на брифинг преди заседанието на съвета.
Той припомни, че КЗК вече започва два секторни анализа – на храните и на лекарствата.
Карадимов посочи, че целта на Обществения съвет, който започва работа от днес, е а отвори дейността на КЗК, да провокира обществените интерес и обществено разбиране за значимостта на конкурентната среда и на пазарната икономика.
По думите му днес Общественият съвет ще обсъди приоритетите на КЗК до края на годината. Приоритизирането на дейността на КЗК е част от управленската визия за това как Комисията да направи така, че да е максимално полезна при предоха към приемането не еврото и за постигането на пазарна икономика и нейното гарантиране, посочи той.
Още: Ръстът на цените не е заради еврото: КЗК притеснена от друг силен фактор
Карадимов отбеляза, цитиран от БТА, че на първото заседание на Обществения съвет ще бъде обсъдено засилване на мерките за защита на търговската тайна, която постъпва в КЗК.
Приоритет на Комисията, което също ще бъде обсъдено днес, е недопускането на забранени споразумения при обществените поръчки, отбеляза още той.
Станислав Попдончев, заместник председател на Българската стопанска камара (БСК), акцентира, че за бизнеса е важно да участва в този консултативен орган от гледна точка на това да се спазят правилата, за да бъде защитен бизнеса.
Любослав Костов, директор на Института за социални и синдикални изследвания на КНСБ, каза, че синдикатът от години говори за важната роля на КЗК в ценообразуването, намирането на картели и таргетирането на конкретни мерки и действия, които да са видими.