Инфлацията в еврозоната се понижи до 8,5% през януари

01 февруари 2023, 13:53 часа • 1247 | прочитания

Инфлацията в еврозоната се понижи до 8,5% през януари от 9,2% през декември, като добави доказателство, че ценовият натиск е достигнал връх, показват предварителните данни на Евростат в навечерието на следващото решение на Европейската централна банка за лихвения процент, пише Политико.

Още: Смазване на икономиката на Путин: Американските сенатори подкрепят 500% мита върху руски стоки

Още: Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп

Това означава, че общата инфлация се е забавила за трети пореден месец, след като достигна връх от 10,6 процента през октомври и е спаднала по-бързо от обикновено очакваното.

„Тази ситуация създава много несигурност“, каза икономистът от JP Morgan Рафаел Брун-Агуер преди съобщението.

ОЩЕ: Евростат: Годишната инфлация в еврозоната за декември e 9,2%

Още: ДЗИ с награда от Transform IT Awards за въвеждане на AI при оценка на щети по Каско

Още: В Русия забраняват на държавните фирми да купуват вносни компютри

Допълнителното усложнение е, че основната инфлация, ключов измерител за базовите инфлационни тенденции, продължи да расте. Базисната инфлация без енергията и преработените храни се ускори до 7,0% от 6,9%. По-тесният показател, изключващ енергията, храните, алкохола и тютюна, остана стабилен на ниво от 5,2% през декември.

Политиците на ЕЦБ, които трябва да обявят последното си решение за лихвените проценти в четвъртък, излязоха извън рамките на своята дейност, за да подчертаят значението на базовия ценови натиск в настоящата, високоинфлационна среда. Ето защо засега е малко вероятно данните да променят курса на политиката на централната банка.

"Днешното издание няма да промени общата картина", заяви преди публикуването на данните икономистът от Pictet Wealth Management Фредерик Дюкрозе. "Базисната инфлация е твърде висока." 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес