Предизборна идея на ГЕРБ мина през парламента - държавата дава 1 млрд. лв. за държавните мини

5352
Предизборна идея на ГЕРБ мина през парламента - държавата дава 1 млрд. лв. за държавните мини
Снимка: БГНЕС

Народното събрание прие решение за предоставяне от държавния бюджет по 250 млн. лв. годишно на въглищните мини "Марица Изток". То беше внесено от ГЕРБ и веднага беше припозната и от ДПС.

"За" гласуваха 168 депутати от всички групи. Двама от "Продължаваме промяната - Демократична България" гласуваха "против", а 38 се въздържаха.

Според приетото решение финансовият и енергийният министри още тази година трябва да предоставят първия годишен транш от бюджета, макар парите да не са заложени в закона за държавния бюджет. Следващите плащания ще продължат до 2028 г. Така държавното дружество със замираща дейност ще получи общо милиард лева за рекултивация на нарушените си терени, ако решението бъде прието и в пленарна зала. Още: Рокади в АЕЦ "Козлодуй" и "Мини Марица -изток" 

В първоначалният вариант срокът за даване на финансовата помощ бе за 5 години, но по 200 млн. лв. 

"Смятаме, че вместо за 5, тези пари могат да се дадат за 4 години по 250 млн. лв. А първата година е изключително важна, за да даде старт на този процес и работа на тези хора", заяви Йордан Цонев от ДПС, който предложи корекцията.

На фона на протести на миньори и енергетици Народното събрание отказа днес (25 април) и да разгледа и гласува актуализирана Пътна карта за климатична неутралност.

Мотивите

Аргументът на партията на Бойко Борисов за предложението е, че трябва да се съхрани жизнеспособността на мините, а това не е възможно без държавна подкрепа заради драстичното намаление на производството на ток от въглищните електроцентрали, което съответно намалява добива на въглища.

Според ГЕРБ "преждевременното затихване на въгледобива е сериозно предизвикателство от инженерно-технологично, екологично и социално естество, а намалените приходи от основната дейност на Мини "Марица Изток" водят до невъзможност за финансиране на всички дейности и мероприятия за възстановяване на нарушените терени и привеждане на находището в устойчиво състояние".

В проекта на решение се посочва, че за възстановяване на нарушените терени на мините трябват поне 15 години като дейностите за рекултивацията включват намаляване рисковете от бъдещи свлачищни процеси. Става ясно обаче, че средствата са предвидени по-скоро за намаляване на "социално-икономическата тежест", от затварянето на мините. Още: "Мини Марица Изток": Служителите ни са защитени, 2038 г. е добър срок

"На базата на разчетите за периода 2024-2029 г., осигуряването на финансиране в размер на 200 млн. лв. годишно от националния бюджет, ще позволи на ММИ да планира и реализира мероприятията по затихване на въгледобивната дейност и възстановяване на нарушените терени", посочва се още в приетото проекторешение.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ИКОНОМИКА:

Приемането на еврото в България: Втора кредитна агенция говори по-сдържано

Левон Хампарцумян: Предлагането на кредити няма да спре, но изискванията ще са малко по-сложни

В помощ на родителите eMAG пуска Baby Shop с над 53 000 продукта

Милошев обеща решение на проблема с плажните спасители

Какви са цените на ваканционните имоти в България?

Пристигнаха първите 19 немски вагона за БДЖ

Малинов обсъди АЕЦ "Козлодуй“ и Вертикалния газов коридор с помощник-държавния секретар на САЩ

5 предимства на мобилното приложение за електронна търговия

Синдикатите искат, работодателите не дават: Сблъсък за това колко пари ни трябват, за да живеем добре

Eкскурзоводите обидени: КЗК обяви лиценза им за ненужен

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Икономика