Рекордно високи цени на храните в Източна Европа: Хърватски евродепутат иска мерки

17 юли 2025, 16:01 часа 850 прочитания

Хърватският евродепутат Биляна Борзан инициира изслушване в комисията по вътрешния пазар и защита на потребителите в Европейския парламент (ЕП) относно високите цени в Европейския съюз, като постави акцент конкретно върху рекордно високите цени на храните в Източна Европа. Това предаде агенция ХИНА, цитирана от БТА. "Според последния Евробарометър, повечето граждани на ЕС смятат инфлацията и бедността за най-големите проблеми. Това е особено изразено в източноевропейските страни, където покачването на цените на храните е най-високо", посочи тя.

България - пример за поскъпване

На сегашната цена за 10 яйца в Полша можеше да се купят 18 яйца преди четири години. А в Словакия – дори 24. Цената на хляба се е покачила със 170 процента в Унгария, със 122 процента в България и с 65 процента в Хърватия в последните четири години. В Балтийските страни цените на месото са се вдигнали с до 50 процента. Междувременно в западните страни увеличението на цените е предимно под 20 процента", заяви Борзан.

Още: Цените на млечните продукти в България са едни от най-високите в Европа, алармира синдикат

На изслушването присъстваха, наред с други лица, и представители на Европейската комисия (ЕК), Европейската централна банка (ЕЦБ) и Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО).

Експерти от ЕЦБ и ЕК заявиха, че въпреки спада на инфлацията, цените на храните остават високи. Според проучване, проведено от Борзан, общо 56,4 процента от хърватските граждани купуват по-малко храна заради инфлацията, като много от тях се обръщат към продукти с по-ниско качество.

"Дерат кожи от алчност"

"Трябва ясно да идентифицираме и санкционираме онези, които "дерат кожите" на хората от алчност. По време на изслушването много хора обвиниха големи мултинационални хранителни корпорации, от които само 11 контролират по-голямата част от пазара. Те не само определят цените, но и количеството и качеството на продуктите, които са налични в определени страни, като нарочно подхранват увеличенията на цените.  В Източна Европа, въпреки значително по-ниския стандарт на живот, цените са същите или дори по-високи от тези на Запад", коментира Борзан.

Още: Цените на храните пак тръгват нагоре: Данни от стоковите борси

Нов европейски закон, насочен към намаляване на териториалните ограничения в пазара, се очаква следващата година. Според оценки тези ограничения струват на потребителите в ЕС 19 милиарда евро годишно.

Чрез тези териториални ограничения мултинационалните компании принуждават дистрибуторите да черпят продукти само от определени региони и от производители, които те самите изберат, като по този начин лишават доставчиците от възможността да избират или да се снабдяват със стоки на по-добри цени. Накрая, в резултат на това, най-голямата цена се заплаща от потребителите.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес