Две седмици преди започване на изпълнение на задълженията на засегнатите лица по Закона за въвеждане на еврото в Република България се предлагат съществени изменения по този нормативен акт, който е обсъждан и приет в рамките на година и половина. Това се посочва в становище на Сдружението за модерна търговия (СМТ), в което членуват повечето от най-големите търговски вериги у нас.
Приет на първо четене
Законопроектът днес бе приет на първо четене в Комисията по бюджет и финанси в парламента.
Още: Бюджетната комисия даде зелена светлина на промените в Закона за въвеждането на еврото
СМТ се надява проектът на нормативен акт да бъде изцяло преосмислен на основата на детайлна оценка на въздействието и оценка на съответствието му с европейското и българското право.
Според организацията при този подход не са спазени редица изисквания на Закона за нормативните актове, отсъстват публикувани на страницата на съответната институция доклади и мотиви за приемането на промените и предварителна оценка на въздействието.
Предлаганите изменения и допълнения противоречат на целите на закона да "допълни и улесни въвеждането на еврото" и на характера му на технически нормативен акт, се казва в становището на организацията.
Още: Пеевски поръчва, правителството изпълнява: КЗП ще получи още правомощия
Огромни правомощия на контролните органи
От Сдружението посочват, че въведената в чл. 15, ал. 4 забрана за увеличаване на цени на стоки и услуги от търговците, когато не са налице "обективни икономически фактори" противоречи на чл. 19 от Конституцията, тъй като ограничава свободата на стопанска инициатива. Създава огромна неяснота с оглед абстрактната според организацията дефиниция на "обективни икономически фактори", дискрецията на контролните органи да преценяват дали такива са налични и значително разширените правомощия, вкл. санкции в огромни размери и завишени при по-големите търговци в хиляди пъти спрямо първоначалния вариант.
Това според Сдружението създава риск от дефицити и ще отнеме инициативата на търговците да намалят цените на определени стоки, за да компенсират загубите от неповишени цени, макар за това да има основание, под опасността от превратно правоприлагане от контролни органи и налагане на колосални според организацията по размер санкции.
Многократното увеличение на размера на санкциите (особено за големи търговци за определени нарушения - в хиляди пъти над първоначално предвидените) е изцяло непропорционално и противоречи, наред с друго, на принципите от чл. 49 на Хартата на основните права на ЕС, подчертават от СМТ.