34 отличници получиха от МОН грамоти за ИТ умения

1632
34 отличници получиха от МОН грамоти за ИТ умения
Снимка: iStock

Тридесет и четирима отличници получиха грамоти от Министерството на образованието и науката след обучение по Национална програма „Обучение за ИТ умения и кариера“. Общо 185 зрелостници завършиха тригодишния курс по приложно програмиране тази година и придобиха квалификация по професията.

Трима от учениците са с пълни шестици – от обучението си по националната програма и от държавния изпит за придобиване на професионална квалификация по приложно програмиране. Това са близнаците Пламен и Стоян Дарджикови от Профилирана математическа гимназия „Константин Величков“ в Пазарджик и Петър Иванов от Математическата гимназия „Акад. Кирил Попов“ в Пловдив.

Обучението по Националната програма „Обучение за ИТ умения и кариера“ се организира от пет центъра в София, Пловдив, Бургас, Русе и Правец. Двадесет и двама от наградените ученици са се обучавали към центъра в Пловдив с координатор Росен Вълчев - преподавател по информатика в Математическа гимназия "Акад. Кирил Попов" в Пловдив. Петима от отличниците са от центъра в Бургас, четирима – от Русе, а останалите трима – от Правец.

Грамоти получиха девет учители и преподаватели от ИТ фирми и университети за високи постижения на своите ученици.

В Стара Загора ще се проведе седмица на ИТ кариерата

В седмицата 9-13 май Община Стара Загора ще организира серия от събития в подкрепа на местния ИТ бизнес и под мотото „Да задържим...

В Националната програма „Обучение за ИТ умения и кариера“ могат да се включат ученици в Х клас, които не изучават професия от направление „Компютърни науки“. В рамките на три години те придобиват III степен на професионална квалификация по професията „Приложен програмист“. Занятията се организират присъствено и само при необходимост се провеждат онлайн. Уроците са в свободното време на учениците – през седмицата, в събота и неделя и/или през ваканциите.

От настоящата 2022-2023 учебна година в едногодишен курс на обучение могат да се включат и ученици в XII клас, които се обучават по специалност „Програмно осигуряване“ от професията „Програмист“.

От 2017 г. досега през обучение за ИТ умения са преминали 2500 ученици. Всеки един от тях е бил на стаж в ИТ фирма, а над 85% са започнали работа в този сектор. Учебните програми са разработени в партньорство от представители на ИТ бизнеса, висши училища и професионални гимназии. Те се включват в преподаването, което създава условия за обмен на знания между бизнеса и учениците.

Кандидатстването за включване в програмата през учебната 2022-2023 година вече започна. Регистрационната форма за кандидатите десетокласници и дванадесетокласници е отворена до 23:59 часа на 09.10.2022 г.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ОБРАЗОВАНИЕ:

Популизъм или достъпно образование? Оставиха безплатното висше образование за следващия парламент

"Образованието е пътят": Денков с позиция за безплатното висше образование

Три наши ученички с медали от Европейската олимпиада по математика

Няма карантинирани класове заради коклюш: Говори образователният министър

Намаляват педагозите в детските градини

Официално: 2 май ще е неучебен ден за цяла България

Кабинетът отпусна милиони за образование на децата за пътна безопасност

МОН обмисля 2 май да е неучебен в цялата страна

Милиони за електромобили, микробуси и автобуси за училищата дава МОН

Учениците в Самоков и Етрополе също няма да учат на 2 май

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com