На 17 декември е починала доц. д-р Мария Дееничина, дългогодишен преподавател във Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет, съобщиха от Академичния състав на ФЖМК.
Още: Училищен директор: Трябват промени в учебното съдържание, а не удължаване на годината
Още: Български език в Украйна, украински студенти у нас: София и Киев подписаха нов протокол
Целият професионален живот на доц. д-р Мария Дееничина преминава във Факултета по журналистика и масова комуникация, където тя извървява пътя от асистент до хабилитиран преподавател, като защитава докторска дисертация през 1994 г., специализира в Лондонския университет, Великобритания и Университета на Мисури, Колумбия, САЩ.
Доц. д-р Дееничина преподавава "Съвременна българска журналистика" и "Малцинства и журналистика". Автор е на фундаменталното изследване "Между фанфарите и заклинанията: Тоталитарният модел на българската журналистика 1956-1989 година", на десетки студии и статии в реномирани български и международни научни издания по въпросите на журналистиката и медийното битие на правата на човека.
Един от съставителите и редакторите на сборниците "От век на век, от слово към слово. Юбилеен сборник в чест на проф. дин Филип Панайотов" и "Българската журналистика 160 години. Минало-настояще-перспективи".
Още: "С мама се готвим": Българче е световен шампион по математика
Още: Кабинетът отпусна милион за образователни програми и иновации в училища
"Мария Дееничина бе проникновен и задълбочен изследовател на медиите от близкото минало и съвременността, ерудиран и обичан преподавател на поколения студенти, незаменим научен ръководител и наставник на младите учени.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Изплащат стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата
Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет
Допринесе за развитието на ФЖМК като дългогодишен зам.-декан и ръководител на множество проекти. За цялостния си принос бе удостоена с Почетен нагръден знак "Свети Климент Охридски" – първа степен", пише още Академичният състав на ФЖМК.