При дистанционната форма на обучение усвояемостта на учебния материал е изключително ниска - изследвания говорят за около 15%. Това заяви пред БНР проф. Тодор Танев, министър на образованието във второто правителство на Бойко Борисов.
Още: Първи випуск ученици-дрогеристи завърши обучението си във Варна
Още: РУО София напомня за подаването на заявления за първото класиране в 8. клас
По думите му редуването на присъствено и дистанционно обучение е "все пак някакво решение".
"Преди да има пандемия, имахме проблем с тази усвояемост. Уменията още повече страдат при възприемането на материала. Не е открит начин за предаване на умения в електронна среда", каза още бившият министър.
Той смята, че не съществува 100% рационален начин за решаване на проблема с формата на обучение в условията на пандемия.
Още: Публикуваха резултатите от НВО след 7. клас
Още: Излезе класирането за прием на ученици в 5-и клас
"Трябва да не търсим идеалното решение, защото такова няма, логически погледнато не съществува. В такива случаи обикновено хората прибягват до ценности - кое ни е ценното в момента", поясни проф. Танев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Финал на ХЕЛИОС 2025: зелено изкуство, включване и нови хоризонти за съвременния танц
Още: Трудният 7. клас: Обсъждат по-късно завършване на основното образование
Според него винаги ще има недоволни и някой ще е в неизгодна позиция, но подчерта, че важното е децата да са в изгодна позиция. "Качеството на образование е най-важно и 100% сигурно е, че присъственото обучение няма алтернатива. Всеки критерий тежи за себе си, но въпросът е какъв ще бъде балансът между всички за" и "против", каза още той.
Професорът подчерта, че е разбираем страхът, който изпитват учителите. Той обаче е на мнение, че не може да се изправя само доводът за опасността за тяхното здраве. Учителите са около 94 хиляди и минимален процент са тези, които заявяват, че ще напуснат.
"Срещу този довод за учителите се поставя доводът за учениците до 4-ти клас, за които се говори, че трудно могат да работят дистанционно. Какво да направим - те да останат без образование ли?", попита бившият просветен министър.
Още: МОН публикува резултатите от външните оценявания в 10. клас
Още: ХЕЛИОС 2025: Съвременен танц с фокус върху устойчивост и приобщаване
Здравната и образователната системи трябва да вървят за ръка, обобщи проф. Танев.