"Нашата цел е да ваксинираме възможно най-много хора в Европа. 3 млн. ваксини тръгват към държавите от ЕС до няколко дни." Това заяви главният изпълнителен директор на "AstraZeneca" Паскал Сорио на специална пресконференция, цитиран от 24 часа.
Още: "Може би все пак е умрял?": Путин закъснява с час за обръщението си
Още: Очаква се спешно изявление на Путин: Обявяване на война или съгласие за примирие?
"Работим денонощно, за да решим проблемите с доставките. Важно е да се разбере, че процесът е много сложен. Организирането на подобни вериги обикновено продължава поне година, а сега имаме едва месеци. Има много стъпки в процеса. Трябва да бъде обучен персонал. Вече сме решили много от проблемите с производството и капацитетът му трябва значително да се подобри през следващите месеци", обясни Паскал Сорио.
Шефът на британско-шведската фармацевтична компания уточни, че когато бъдат доставени 200 млн. ваксини, това не означава, че с тях ще бъдат ваксинирани 100 млн. души, както повечето хора биха сметнали. "С 200 млн дози наистина може да бъдат ваксинирани 200 млн. души, защото втората доза може да се сложи чак след 3 месеца. Изследванията показват, че дори 1 доза осигурява много добра защита и това позволява бързо да се увеличи броят на ваксинираните лица", каза Сорио. "Важното е това, което постигнахме - имаме ваксина само за година. Това е нещо, което доскоро мислехме за невъзможно. Сега обаче хората го приемат за даденост и не оценяват колко сложен е процесът. Не само имаме ваксина, но осигурихме и капацитет за доставка на огромни количества на месечна база", заяви шефът на "AstraZeneca" по повод разногласията с ЕС за доставките от последната седмица.
Изпълнителният вицепрезидент на "AstraZeneca" Мене Пангалос съобщи, че още през февруари се очакват резултати от изпитванията на ваксината и в САЩ. "Готови сме да започнем доставките в САЩ, веднага след като ваксината бъде одобрена от американския регулатор. Имаме много данни, а сега ще получим още повече, с които ще можем да проследим влиянието на ваксината върху различните хора и как се отразява на натиска върху здравната система", каза Пангалос.
Още: Топли прегръдки и целувки: Макрон трудно се раздели със Зеленски в Киев (ВИДЕА)
Още: "Извънредна ситуация, меко казано": Руско летище затвори заради пожар (ВИДЕО)
"Това е фантастичен момент", заяви професор Андрю Полард, директор на Оксфордската група, работила по ваксината. По думите му съвсем скоро се очаква да бъдат публикувани още данни колко ефективна е ваксината върху новите варианти на коронавируса. "Нужна беше около 1 година работа, за да стигем до тук. Добрата новина е, че ако трябва да направим нови ваксини в бъдеще, то това ще става само за месеци, а не както досега да отнема години наред. Това ще ни помогне и за бъдещи заплахи от нови непознати варианти на този или на друг вирус", каза Полард. Професорът подчерта, че всички данни до момента сочат, че препаратът дава еднакъв имунен отговор както при младите хора, така и при по-възрастните. По думите му няма никаква причина за притеснение, че препаратът действа по-различно при хората над 65 г. "По време на изпитванията разполагаме с ограничен брой хора, които да наблюдаваме. Веднъж щом излезем в истинския свят, ще имаме огромно количество данни", добави ръководителят на разработчиците от страна на университета в Оксфорд.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Дипломатическа война между Украйна и Унгария: Падат глави на чиновници (ВИДЕО)