Белгия удължава експлоатацията на ядрените си реактори

09 януари 2023, 22:20 часа 1052 прочитания

Белгия е сключила споразумение с френската енергийна компания „Engie“ за удължаване на живота на два ядрени реактора с едно десетилетие, предаде АФП. 

Още: Взрив при основен за Киев ТЕЦ, експлозия и на танкер до Санкт Петербург (ВИДЕО)

Още: Френското разузнаване: Китай е опитал да подкопае продажбите на Rafale

През март Брюксел обяви, че отлага с 10 години отдавна планираното си излизане от ядрената енергетика през 2025 г., тъй като войната на Русия в Украйна доведе до рязко покачване на цените на електроенергията. Споразумението с „Engie“ е в резултат от месеци на ожесточени преговори с белгийските власти по ключови въпроси, като например как да бъде създадено съвместното предприятие, което да управлява реакторите, и как да бъдат ограничени разходите за обезвреждане на ядрените отпадъци.

„Engie“ заяви, че "принципното споразумение представлява важна стъпка и проправя пътя за сключване на пълни споразумения през следващите месеци". "То също така предвижда незабавно започване на екологични и технически проучвания преди получаването на разрешенията, свързани с това разширяване", заявиха от компанията, цитирани от БГНЕС.

Белгийският министър-председател Александър Де Кро заяви на пресконференция, че това означава, че "работата по удължаването на двата най-нови реактора може да започне още утре". Разположена между ядрената Франция и зависимата от газта и въглищата Германия, Белгия разчита на остаряващите седем ядрени реактора за около половината от нуждите си от електроенергия. Те са експлоатирани от „Engie“

Още: Тактика: Русия удари център за набор на войници за трети път тази седмица (ВИДЕО)

Още: Евакуираха депутатите в Косово: Ето защо (ВИДЕО)

От 2003 г. насам в белгийското законодателство е залегнало обещанието за постепенно преустановяване на използването на ядрената енергия и решението за отлагане на мораториума срещна острата съпротива на партията на Зелените. Белгийските Зелени бяха поставили условие за излизане от ядрената енергетика през 2025 г., за да се присъединят към седемпартийната коалиция. Тя беше мъчително сглобена през 2020 г., повече от година след неубедителни избори.

Но след нахлуването на Русия в Украйна на 24 февруари и рязкото покачване на цените на енергията, партията се съгласи да разгледа алтернативен сценарий. Въпреки това страната се придържа към плана за затваряне на два по-стари реактора.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес