Ръководителят на дипломацията и политиката на сигурност на ЕС Жозеп Борел, чийто мандат скоро ще изтече, похвали Украйна за напредъка в реформите, който е осъществила по пътя към Европейския съюз.
"Не е достатъчно дори силното желание да бъдеш член на Европейския съюз. Необходим е процес на реформи, за да се гарантира, че всички критерии са изпълнени. Това не е наше желание - това са правилата. Но искам да отбележа, че в последния доклад за разширяването, който Европейската комисия одобри на 30 октомври, на Украйна се признава много добър резултат, много по-добър от този на някои други държави, които се подготвят за членство от много години", каза Борел в интервю за "Европейска правда".
Още: Сирски: Украинските войници са изправени срещу десетки хиляди руски военни в Курска област (СНИМКИ)
"В този доклад Украйна получи много висока оценка. Така че трябва да правите реформи и вие ги правите. На прав път сте. Това показва, че украинското общество наистина иска да стане член на Европейския съюз и е готово да положи усилия, за да го осъществи", добави още испанският политик.
Той посочи, че е отделил много време и усилия, за да отвори пътя на Украйна към членство - "когато не всички лидери в Европейския съюз бяха убедени в това". "И аз наистина се възхищавам на това, което правите", допълни Борел.
Още: Чиста измислица: Песков коментира дали е имало телефонен разговор между Путин и Тръмп
Борел: Производственият капацитет на Украйна е впечатляващ
"Току-що посетих фабрика за дронове, която е израснала от нищото. Украинският иновационен потенциал и производствен капацитет са впечатляващи. Затова смятам, че украинският народ заслужава да запази своя суверенитет и независимост. А вие заслужавате да бъдете член на клуба на Европейския съюз", смята Борел.
Още: Нов дневен рекорд по убити и ранени руски войници в Украйна (ВИДЕО)
В крайна сметка това решение трябва да бъде одобрено от 27-те държави членки на ЕС. Засега има доста въпроси около подкрепата на Унгария - правителството на Виктор Орбан, което е доказало, че трудно допуска каквато и да е помощ за Киев, иска като условие уреждане на някои права на унгарското етническо малцинство в Закарпатието: Украйна и Унгария готвят двустранен документ, касаещ НАТО (ВИДЕО).
"Единственото нещо, което си пожелавам в последните дни на моя мандат, е да продължим да подкрепяме Украйна все повече и по-бързо. Каквото и да се случи в САЩ, ние трябва да подкрепим Украйна, защото това е в наш собствен интерес. Защото ако Украйна падне, нашата сигурност ще бъде застрашена. И това трябва да бъде обяснено на европейците", счита Жозеп Борел.
Снимка: Getty Images
Още: Няма бебета, руснаците изчезват: Фонът зад меренето на мускули между Путин и Тръмп (ОБЗОР - ВИДЕО)
122 милиарда евро за Украйна - защо са нужни?
"Не всички в Европа разбират защо трябва да похарчим 122 милиарда евро за Украйна. Знаете ли, 122 милиарда са много пари! Не всички европейски граждани разбират това", каза той.
По данни на ЕС - подкрепата на блока и държавите членки за Украйна към октомври 2024 г. възлиза на близо 122 млрд. евро под формата на военна, финансова, хуманитарна и спешна помощ, както и финансиране от ЕС за подпомагане на украинските бежанци.
"И тук се появява руската пропаганда, която лъжливо твърди, че „подкрепяйки Украйна, вие продължавате войната“ и че "ако обичате мира, трябва да спрете да подкрепяте Украйна“. За да се противопоставим на тази пропаганда, трябва да обясним на хората, че мирът не е просто край на войната. Мир чрез капитулация на Украйна или история, която ще доведе до създаването на марионетно правителство в Киев, както в Беларус - тогава ще получим разпад на украинското общество и ще видим руската армия на полската граница. Това е в разрез не само с нашите ценности, но и с нашите интереси", заяви Борел.
"Може би ние в ЕС трябва да се занимаваме повече с „политическа педагогика“, за да гарантираме, че европейските граждани разбират по-добре за какво отиват парите им - за нашата колективна свобода - и да подкрепят нашия курс. Защото нашите правителства трябва да правят това, което искат хората. В края на краищата, тези 122 милиарда евро идват от джобовете на тези хора, нашите данъкоплатци. Ако загубим тази битка с руската пропаганда, ако не успеем да ги убедим, ще бъде невъзможно да продължим да подкрепяме Украйна. Но аз вярвам, че ще спечелим", заяви топ дипломатът на ЕС пред "Европейска правда".