Брюксел готви тройно комбо за 27-те страни членки

13 юли 2025, 11:27 часа 4198 прочитания

По кабинетите на Комисията този уикенд е горещо, много горещо. Брюкселските чиновници са готови с предложение за още 3 нови източника на финансиране на бюджета на ЕС за периода 2028-2034 г. в допълнение на вече съществуващите плащания на страните членки към касата на ЕС – т.нар. собствени ресурси на Съюза, както Euractiv съобщи.

Ръководителите на кабинетите ще проведат в началото на седмицата най-важната среща на европейски служители от Комисията, които ръководят работата й, за да вземат решение за перата по приходите и разходите по бъдещия бюджет. Според европейските медии, новата система за събиране на собствени ресурси на ЕС съдържа следните три нови източника:  

  1. Корпоративен ресурс за Европа (CORE): Бизнесът, опериращ в ЕС, ще финансира бюджета на ЕС посредством заплащане на годишна еднократна вноска. За всички компании от ЕС и от трети страни, които упражняват дейност на територията на Съюза и имат годишен нетен оборот над 50 милиона евро ще бъде установена прогресивна такса, диференцирана според оборота.
  2. Ресурс от акциз върху тютюна (TEDOR): Ще се прилага като процент за всички държави членки от събрания акциз върху количествата произведен тютюн и върху количествата тютюневи изделия, пуснати за потребление, умножено по минималната ставка, приложима за всяка държава. Предложението за собствен ресурс от акциза върху тютюна и тютюневите изделия съвпада с предложението за ревизиране на Директивата за облагането на тютюневите изделия, която, според станалия публичен доклад на Комисията, съдържа драстично увеличение на минималните ставки върху цигарите със 139%, разширяване на обхвата на директивата с новите продукти, както и въвеждане на акциз върху тютюна. Новата схема за попълване на хазната на ЕС акциз върху тютюна и тютюневите изделия бе определена в доклада на Комисията като обща сума от 14.9 млрд. евро.
  3. Ресурс Е-отпадъци: Този нов ресурс е базиран на количеството несъбрано за рециклиране електрическо и електронно оборудване („електронни отпадъци“), докладвани от държавите членки. Сумите ще се основават на вече съществуваща статистика и ще се изчисляват чрез прилагане на специфична ставка от сума в евро на килограм несъбрани електронни отпадъци. Ставката ще бъде коригирана ежегодно спрямо инфлацията. Комисията счита, че това ще стимулира събирането на е-отпадъците за рециклиране.  

Тези предложения на Комисията ще предизвикат сериозен дебат сред страните от ЕС. За одобрението им е необходимо единодушие, но дипломатите вече дават сигнали, че такова единодушно съгласие е много трудно. Въпреки че страните от ЕС искат амбициозен бюджет, те си дават сметка, че ще трябва да изплатят заемите на Съюза за борбата с COVID от 650 милиарда евро – известни като Механизъм за възстановяване и устойчивост, а ЕС ще отдели приблизително една пета от сегашния си годишен бюджет за тези плащания (25-30 милиарда евро всяка година).

Комисията бързо забрави знаковия доклад на Марио Драги, който призова за стимулиране на икономиките и конкурентноспособността на ЕС, и който еврочиновниците от всички страни и краища на ЕС патетично цитираха. Брюксел се феодализира, бизнесът и гражданите на ЕС ще работят на ангария за дълъг период от време, освен ако тези предложения не бъдат отхвърлени.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес