България иска по-силно присъствие на НАТО в Югоизточна Европа

23 юли 2014, 20:32 часа • 15949 | прочитания

България призова за повече военни на НАТО в Югоизточна Европа и Черно море, както и за повече съвместни военни учения, за подобряване на сигурността в региона, след като Русия анексира украинския Крим.

Още: Украйна обяви колко души се водят за изчезнали от началото на войната

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 02.05.25 - Вашингтон и Киев подписаха сделката за минералите, какво следва?

Като бивша комунистическа държава на Черно море, България беше близък съюзник през Студената война на Москва, но се присъедини към НАТО през 2004 г. и Европейския съюз три години по-късно.

„Събитията в Украйна доказват, че ние не можем да приеме мира и сигурността в Европа за даденост”, каза президентът Росен Плевнелиев на среща във Варшава на държавните лидери на страните от НАТО в Централна и Източна Европа, според изявление от кабинета му.

„Увеличаването силите на НАТО в Югоизточна Европа и Черно море, провеждането на повече военни учения, както и по-активното ползване на съвместните военни съоръжения в България, са сред предложенията направени от президента Плевнелиев”, се казва в изявлението.

Още: Фридрих Мерц: Новият германски канцлер с крайна непопулярност и харизма

Още: Опит за убийство на украински националист беше запечатан на ВИДЕО

Той каза още, че България ще повиши разходите си за отбрана до 1.5% от БВП до 2015 година и след това постепенно ще ги повиши до 2% от БВП.

Полша, която вече харчи 1.95% от БВП за отбрана, се присъедини към призива на България и заяви, че регионът трябва да подобри военната инфраструктура, за да може да получи помощ от НАТО при необходимост, каза полският президент. Бронислав Коморовски казва в изявление на своя интернет сайт, че планираната за септември среща на НАТО трябва да донесе решения, имащи за цел подобряване на отбранителните способности на източното крило на алианса.

В понеделник румънският президент Траян Бъсеску разкритикува Европейския съюз за меката позиция спрямо руския президент Владимир Путин, след свалянето миналата седмица на малайзийския пътнически самолет с почти 300 души на борда над контролираните от сепаратистите територии на Украйна.

Voice of America

Още: Два от гигантите в оръжейната индустрия с общ проект за повече ракети и ПВО в Европа

Още: 11 години по-късно: Путин де факто си призна, че е нацист (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес