Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕП прие обширен закон за борбата с трафик на хора

23 април 2024, 17:02 часа • 1262 прочитания

Европейският парламент даде окончателна „зелена светлина“ на преразгледаните правила относно предотвратяването и борбата с трафика на хора и защитата на жертвите от него.

Във вторник евродепутатите приеха с 563 „за“, 7 „против“ и 17 „въздържал се“ закон, разширяващ обхвата на настоящите мерки за борба и предотвратяване на трафика на хора и по-добра подкрепа за жертвите му. За да се разширят действията на ЕС срещу трафика на хора отвъд трудовата и сексуалната експлоатация, новият закон криминализира и принудителните бракове, незаконното осиновяване и експлоатация на сурогатно майчинство на равнище ЕС.

Още: Изненада: ДПС издига Елена Йончева за евродепутат

Какво включва законът?

  • Законът също така подобрява координацията между органите за борба с трафика на хора и органите в областта на убежището, така че жертвите на трафик, които също се нуждаят от международна закрила, да получат подходяща подкрепа и закрила, както и да се зачита правото им на убежище.
  • Предвижда се обявяване за престъпно използването на услуги, предоставяни от жертва на трафик, когато ползвателят знае, че жертвата е експлоатирана, за да се намали търсенето, което води до експлоатация.
  • Въвеждат се санкции за дружества, осъдени за трафик, например чрез изключването им от тръжни процедури и от възстановяване на публични помощи или субсидии.
  • Законът предвижда, че прокурорите могат да изберат да не следват жертвите на трафик за престъпни деяния, които са били принудени да извършат, и че жертвите получават подкрепа, независимо дали сътрудничат на разследванията или не.
  • Като част от мерките е предоставянето на подкрепа на жертвите, включително достъп до приюти и безопасно настаняване, със специален акцент върху най-уязвимите групи, както и гарантиране правата на хората с увреждания и подходяща подкрепа, включително назначаване на настойници или представители на непридружени деца.
  • Законът позволява на съдиите да считат разпространение на сексуални образи или видеоклипове без съгласие, като утежняващо обстоятелство при произнасянето на присъди.

Следващи стъпки

“Започнахме промяната и сега държавите членки трябва да се възползват максимално от тази директива и да гарантират, че жените и момичетата не се купуват и продават в Европа“, казва съдокладчикът Малин Бьорк.

Съветът трябва също така официално да одобри споразумението. Директивата ще влезе в сила двадесет дни след публикуването ѝ в Официален вестник на ЕС, а държавите членки разполагат с две години, за да приложат нейните разпоредби.

Още: Шестима българи, издирвани в Италия, са задържани за трафик на хора

Виктория Кунева
Виктория Кунева Отговорен редактор
Новините днес