Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕС застава зад иранска сделка и ще се стреми да отговори на новите мита на САЩ

17 май 2018, 06:15 часа • 4096 прочитания

Лидерите на ЕС се споразумяха за "единен подход на ЕС" за запазване на иранската ядрена сделка, след като американският президент Доналд Тръмп изтегли САЩ от пакта, предаде БГНЕС.

Двайсет и осемте лидери на ЕС подкрепиха и план за справяне с митата, които Тръмп налага върху европейските метали, заявявайки, че "ЕС няма да води преговори с насочено към челото оръжие", казва дипломатически източник пред АФП. Лидерите изразиха подкрепата си за план, включващ "подкрепата на ЕС за JCPoA (абревиатура на официалното име на сделката с Иран - Единният план за действие), докато Иран спазва сделката", посочи източникът. Те също така се съгласиха да "инициират работа за защита на европейските компании, които са ощетени от американското решение", което включва повторното налагане на санкции срещу Иран от Вашингтон.

"ЕС ще продължи да се бори за международна система базирана на правила, въпреки скорошните решения относно (споразумението за борба с) изменението на климата, тарифите и Иран", каза източникът, след като лидерите се срещнаха за вечеря в София.

Демонстрирането на единство идва, след като председателят на Европейския съвет Доналд Туск се разграничи от Тръмп, като заяви, че "като гледаме на най-новите решения на президента Тръмп, някой може дори да си помисли, че с такива приятели нямаш нужда от врагове".

Но заедно със заявеното от САЩ, че са се оттеглили от сделката поради по-големите притеснения за действията на Техеран, лидерите на ЕС обявиха, че също ще "изразят загрижеността си за ролята на Иран в региона, иранската програма за балистични ракети и какво ще се случи след 2025 година".

По търговските въпроси лидерите на ЕС се съгласиха да "укрепят" Европейската комисия, тъй като тя се стреми да договори окончателно освобождаване от американските мита за стоманата и алуминия, които трябва да влязат в сила на 1 юни. Ако се получи освобождаването от митата, ЕС е готов да предприеме стъпки, включително "доброволно регулаторно сътрудничество" със САЩ и да работи по реформата на Световната търговска организация, след като Тръмп заяви, че САЩ са третирани несправедливо. Има и готовност да се "подобри реципрочният достъп до пазара за промишлените продукти, включително автомобилите, и либерализацията на обществените поръчки".

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес