Европейският парламент призова ЕС да наложи санкции на убийците на 22-годишната иранка Махса Амини и на лицата, участвали в потушаването на последвалите масови протести в Ислямската република.
Още: Украйна обяви колко души се водят за изчезнали от началото на войната
Европарламентът направи преглед на събитията в Иран след смъртта на кюрдката, която беше задържана на 13 септември от нравствената полиция. Причината за ареста беше "небрежно поставен хиджаб". Амини почина три дни по-късно в болница в Техеран след прекарана кома, като според семейството ѝ властите са нанесли на младата жена жесток побой, довел до смъртта ѝ. Полицията отрича и твърди, че тя е починала вследствие на "внезапен инфаркт".
В резолюция, приета в четвъртък, членовете на ЕП осъдиха най-категорично действията на властите срещу Махса Амини и призоваха ООН за безпристрастно, ефективно и най-вече независимо разследване на нейното изтезание и трагично убийство.
"Изразявайки силната си подкрепа за мирното протестно движение в Иран и по-специално - за младите жени, които водят демонстрациите, европарламентът решително осъжда широко разпространеното и непропорционално използване на сила от иранските сили за сигурност срещу мирни демонстранти, довела до много жертви", се казва в резолюцията, цитирана от пресцентъра на ЕП.
Още: Фридрих Мерц: Новият германски канцлер с крайна непопулярност и харизма
Още: Опит за убийство на украински националист беше запечатан на ВИДЕО
Членовете на ЕП също така призовават властите на страната незабавно и безусловно да освободят и да оттеглят обвиненията срещу всеки, който е задържан единствено заради упражняването на правото си на свобода на изразяване, на сдружаване и на мирни събрания, "както и срещу всички други защитници на правата на човека".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия разполага военна техника на границата с Финландия: Какво следва?
В резолюцията се призовава ЕС да наложи санкции на иранските длъжностни лица, отговорни както за смъртта на Махса Амини, така и за насилието срещу протестиращите, съгласно глобалния режим на ЕС за санкции за нарушения на правата на човека.
Евродепутатите също така призоваха държавите членки на ЕС с дипломатическо присъствие в Иран да координират действията си, за да бранят защитниците на правата на човека, по-специално защитниците на правата на жените и лицата с двойно гражданство - европейско и иранско.
В Иран загинаха около 100 души, след като хиляди граждани излязоха по улиците срещу режима на върховния лидер Али Хаменей, а силите за сигурност извадиха полутежки и тежки оръжия. Това обаче не сломява иранските жени, които демонстративно свалят забрадките си в знак на солидарност и искане за зачитане на човешките права. Самият Хаменей наскоро обвини САЩ и Израел, че стоят зад масовите безредици.
Още: Два от гигантите в оръжейната индустрия с общ проект за повече ракети и ПВО в Европа
Още: 11 години по-късно: Путин де факто си призна, че е нацист (ВИДЕО)