Френските фермери търпят значителни загуби от демографската експлозия на дивите прасета в страната през последните три десетилетия, предава АФП.
Още: Украйна обяви колко души се водят за изчезнали от началото на войната
Гладът кара дивите животни да излязат от укритието на горите, за да търсят храна.
"От година на година става все по-зле. Те унищожават всичко. Стадо глигани идват всяка нощ. Похапват малко тук, малко там и изпотъпкват всичко“, твърди фермерът Ив Ролан.
Досега през тази година дивите прасета са унищожили осем хектара от земята на фермата му в северозападния френски регион Бретан.
Още: Фридрих Мерц: Новият германски канцлер с крайна непопулярност и харизма
Още: Опит за убийство на украински националист беше запечатан на ВИДЕО
„Баща ми не беше виждал глиган, докато беше фермер. Сега е цяло нашествие“, продължава Ролан.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Русия разполага военна техника на границата с Финландия: Какво следва?
Официалните данни за броя отстреляни диви прасета във Франция позволява да се разбере мащабът на проблема.
През 1990 - 1991 година убитите от ловци животни са 150 хиляди. През 2016 - 2017 година броят им вече е 700 хиляди.
Кристин Сен-Андрио от Националната службата за опазване на дивата фауна (ONCFS) смята, че климатичните промени и урбанизацията са причина за главоломното нарастване на броя на прасетата и желанието им да търсят храна в земеделските земи.
Още: Два от гигантите в оръжейната индустрия с общ проект за повече ракети и ПВО в Европа
Още: 11 години по-късно: Путин де факто си призна, че е нацист (ВИДЕО)
Друг сериозен, макар и малко очакван, проблем е все по-високата средна възраст на ловците. Освен това повече днешни авджии предпочитат да излизат на лов единствено в събота или неделя, което далеч не е достатъчно.
Гневът на фермерите от Сен Мало, Северозападна Франция, е достигнал пределната си точка. Те са изготвили петиция, адресирана до централната власт в Париж, с искане за въвеждането на извънредни мерки и най-вече за улесняване на лова на глигани и намаляване цената на ловния билет.
Андре Дуар, ръководител на местния ловен съюз, твърди, че президентът на страната Емануел Макрон вече е запознат с проблема. Малко вероятно е обаче правителството да вземе решение за улесняване лова на диви животни. Активистите за права на животните имат далеч по-силно лоби в Париж отколкото фермерите от провинцията. Актрисата Бриджит Бардо вече поиска оставката на министъра на околната среда Никола Юло именно с мотива, че той не прави достатъчно за ограничаване на лова на диви животни.