Гибралтар отново е обект на спор между Англия и Испания

02 април 2017, 18:59 часа • 5399 | прочитания

Хапливи коментари бяха направени днес от британски политици след възникналата криза около бъдещото на Гибралтар.

Още: Кошмар в музей във Верона: Турист счупи обсипания с кристали Сваровски стол "Ван Гог" и избяга (ВИДЕО)

Още: Макрон има надежди за конфликта между Израел и Иран в близките часове

"Премиерът Тереза Мей ще тръгне на война за Гибралтар по същия начин, по който Маргарет Тачър защити Фолкландските острови". Това заяви бившият министър-председател Майкъл Хауърд. Консерваторът лорд Хауърд допълни, че не може да се поставя под въпрос, че британското правителство твърдо ще застане зад Гибралтар, чието население категорично в два референдума е заявило, че не иска да живее под испанско управление.

Малко по-рано министърът на отбраната Майкъл Фалън обеща да брани "Скалата" по всякакъв начин.

Премиерът Тереза Мей даде гаранции на първия министър на задморската територия Фабиан Пикардо, че Лондон ще работи с Гибралтар за възможно най-добър резултат от Brexit и че територията няма да стане разменна монета в преговорите.

Още: Протест срещу туризма: Пръскат летовниците с водни пистолети (ВИДЕО)

Още: Русия е ударила важен американски бизнес в Украйна

Кризата възникна след като Европейският съвет даде право на вето на Испания по въпроса за бъдещите отношения на Гибралтар с Европейския съюз. Фабиан Пикардо заяви, че Испания се е възползвала да предяви претенции към Гибралтар в светлината на Brexit, след като Тереза Мей не е споменала задморската територия в нейното писмо до Брюксел за стартирането на преговорите с ЕС.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Кирил Хараланов
Кирил Хараланов Отговорен редактор
Новините днес