Хиляди словенци на протест срещу правителството на Роберт Фицо (ВИДЕО)

18 ноември 2024, 06:05 часа 1872 прочитания 0 коментара

Хиляди граждани на Словакия излязоха по улиците на страната вчера вечерта на протести срещу правителството на премиера Роберт Фицо, като най-голямата демонстрация се проведе в Братислава, съобщи ДПА. 

Още: След "Аляска 2025": Тръмп е казал на евролидерите, че Путин не иска примирие в Украйна

Още: Гаранции за сигурност: Зеленски разговаря с Тръмп и получи покана да отиде в САЩ

Защо е недоволството?

Протестите, организирани от две либерални и една консервативна опозиционни партии, се проведоха по повод 35 години от Кадифената революция срещу комунистическия режим в Чехословакия.

Още: "Русия е голяма сила, а те не са": Без да налага санкции на Путин, Тръмп прати топката в полето на Зеленски (ОБЗОР - ВИДЕО)

Още: Западните медии за срещата в Аляска: Повече въпроси, отколкото отговори

Кадифената революция започва с насилствено разпръскване на мирен студентски протест на 17 ноември 1989 г., което предизвиква масови демонстрации, които довеждат до смяна на режима. Датата е отбелязвана като Ден на борбата за свобода и демокрация, както в Словакия, така и в Чехия.

Опозицията обвинява правителството на Фицо, съставено от две социалдемократически и една дясна популистка партия, че демонстрират авторитарни тенденции.

Още: САЩ са объркани, Европа е притеснена, а Москва е радостна: Журналист за срещата Тръмп-Путин

Още: "Като на куклен театър по телевизията": Резултатът от срещата в Аляска

ОЩЕ: Пред острие на руската пропаганда Фицо атакува плана на Зеленски и поиска да ходи в Москва (ВИДЕО)

Демонстраторите предупредиха, че демократичните свободи в Словакия са изложени на риск и призоваха към действия в защита на свободата и демокрацията.

Още: Какво искаше Тръмп и какво стана от срещата с Путин?

Още: BBC: Мъглата около бъдещето на Украйна остава след срещата в Аляска

В Братислава протестиращите изложиха транспарант с надпис „Правителството отнема нашите свобода и демокрация, а в замяна ни предлага отмъщение и омраза“.

По време на митинга лидерът на най-голямата либерална опозиционна партия „Прогресивна Словакия“ Михал Шимечка разкритикува управлението на Фицо. „Свободата и демокрацията не са гаранция за добро управление. Иначе Роберт Фицо нямаше да ни управлява 14 години“, заяви опозиционерът.

Фицо, който спечели парламентарните избори миналата година, служи четвърти мандат като премиер, след като няколко години беше в опозиция.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес