Хиляди украинци, намерили убежище в Швеция след руската инвазия, се обърнаха с молба до шведските власти да им позволят да останат в страната след изтичането на Директивата за временна закрила (TPD), която предоставя на украинските граждани правото на законно пребиваване в ЕС. С петиция, подписана от над 10 000 души до момента, те призовават Стокхолм да премахне правната несигурност, предвид факта, че украинците вече са се интегрирали в местното общество, работят и активно допринасят за страната.
Нека Швеция стане втори дом за нас, украинските бежанци. Какво ще се случи с нас, когато Директивата за временната закрила изтече след по-малко от десет месеца, не е ясно. Ние не просто искаме защита, но предлагаме нашата ангажираност, нашите знания и нашата работа в замяна - това пише Кристина Хевчук, председател на организацията "RefugeeHope UA&SE" в писмо до едно от най-големите шведски издания, Dagens Nyheter.
Още: "Защитени от Путин": Рускоговорещите украинци са с негативно мнение за Русия
В момента, според Шведския миграционен съвет, в Швеция живеят около 45 000 украинци, принудително напуснали родината си след нахлуването на Русия в Украйна. Те са създали нов живот тук – работят, плащат данъци, учат шведски, интегрират се и допринасят за обществото, се посочва в тяхна петиция до правителството на Швеция.
Въпреки всичко това обаче те живеят в несигурност. Директивата на ЕС за временна закрила, която беше въведена като спешна мярка през 2022 г., първоначално беше валидна за три години, а сега е удължена до 4 март 2026 г. Какво ще се случи след тази дата, все още не е ясно, тъй като Швеция още не е предоставила никакъв план. За хиляди украински семейства, много от които с деца ученици, това е източник на голямо безпокойство.
Още: Мъжете бегълци от Украйна: Граничните служби посочиха стряскаща цифра
В същото време, украинците настояват изискванията за доходи и други бариери да бъдат коригирани, за да отразяват реалната житейска ситуация.
Не става въпрос само за закон, а и за човешко достойнство и право на бъдеще. Много украински деца днес говорят шведски по-добре от украински, приятелите им са шведи, а родителите им градят кариерата си в Швеция. Да се наложи да напуснеш всичко това отново би означавало да загубиш дома си за втори път, посочват подписалите петицията.
Украинци? Какви украинци? Путин с ясна заявка занапред
В петицията се отбелязва още, че украинците в Швеция не са просто бежанци – те са активни социални участници като данните на агенцията на ООН за 2024 г. сочат, че 66% от украинските бежанци работят, а 46% говорят шведски.
"Това е взаимна възможност. Украйна се нуждае от солидарност от ЕС. А Швеция има нужда от работна ръка – особено в дефицитни професии като здравеопазване, образование и технологии. Ние, украинците, не просто искаме закрила, но предлагаме нашата ангажираност, нашите знания и нашата работа в замяна. Швеция се превърна в наш втори дом. Сега молим шведските политици: Нека не губим този дом отново", се казва в призива.
В Украйна има 63 хиляди безследно изчезнали лица и само малка част са в плен