"Приятели от стомана": Си Дзинпин извади на показ заблудата на Тръмп, стои твърдо зад Путин (ВИДЕО)

09 май 2025, 11:05 часа • 2122 | прочитания

Руският диктатор Владимир Путин и китайският президент Си Дзинпин приветстваха отношенията между страните си на 8 май, когато държавният глава на Китай пристигна в Москва за Парада на победата - честването на 80-ата годишнина от победата над нацистка Германия във Втората световна война, използвано от стопанина на Кремъл за пропагандни цели и за оправдаване на войната му в Украйна. Двамата обещаха да засилят сътрудничеството във всички области, включително военните връзки.

Още: "Скъпи приятелю!" Путин посрещна в Кремъл Си Дзинпин (СНИМКИ, ВИДЕО)

Русия и Китай са против "двойното сдържане" на САЩ

В съвместно изявление, публикувано по време на посещението на Си, Москва и Пекин обещаха да "засилят координацията, за да се противопоставят решително на курса на Вашингтон за "двойно сдържане" на Русия и Китай".

В демонстрация на единство срещу президента Доналд Тръмп, двете държави осъдиха "насърчаването на враждебни подходи към Русия и Китай от трети страни в различни региони на света, както и от дискредитирането на руско-китайското сътрудничество".

Още: Тръмп иска помощ за мир в Украйна от най-големия враг на САЩ: Публично доказа, че не се справя (ОБЗОР - ВИДЕО)

Снимка: Kremlin.ru

Всичко това е доста интересно предвид факта, че Тръмп се опита да потърси помощ за постигане на мир в Украйна от най-големия си опонент за глобално господство - Пекин. Провалящият се да накара Путин да се съгласи на 30-дневно примирие американски президент заяви, че "е естествено" да се моли Китай да помогне и да се стигне до мир. В същото време уж неутрален Пекин ясно демонстрира с действията си, че застава зад руския диктатор.

Москва и Пекин искали мир в Украйна, но и премахване на "първопричините"

Русия и Китай, чието съвместно изявление е цитирано от Reuters, обещаха да "допринесат за установяването на мир в Украйна", като същевременно се заемат с "първопричините" за войната. 

Още: Майстор на намеците: Защо Си Дзинпин подари на Путин грамофон (ВИДЕО)

Първопричините, по думи на Путин, са вижданите от него "заплахи за сигурността на Русия от украинска и изобщо от западна посока", които се дължат на разширяването на НАТО на изток и налаганата визия за "изтребване" от украинското правителство на всичко, което е "свързано с Русия и руския свят (русский мир)", включително руския език, култура, православие и медии. Заради това руският диктатор иска "демилитаризация" и "денацификация" на Украйна, с което оправдава бруталната си агресия в страната. Москва лъжливо твърди, че е била тласната към война с Украйна заради предполагаемото разширяване на Алианса, а наскоро Путин дори хвърли вината върху България и Румъния: България с официален отговор на обвинението на Путин, че имаме вина за войната в Украйна.

Китайската подкрепа за Русия

Китай засили връзките си с Русия, откакто Кремъл започна пълномащабната си война през февруари 2022 г., превръщайки се във водещ доставчик на стоки с двойна употреба, които подпомагат руската отбранителна промишленост.

Докато Пекин се позиционира като потенциален посредник, той същевременно критикува САЩ и техните съюзници, че "изострят" войната, доставяйки оръжия на Киев. НАТО определи Китай като "решаващ поддръжник" на руската агресия.

На 17 април украинският президент Володимир Зеленски заяви, че Китай доставя оръжие на руската армия. Изявлението му е първото потвърждение от страна на Киев, че Пекин подкрепя военните усилия на Русия, като предоставя оръжия: Зеленски: Китай снабдява Русия с оръжия.

По-рано вчера, 8 май, Си заяви, че с удоволствие взема участие в честванията на Деня на победата и че "Китай и Русия са готови да защитават истината за историята на Втората световна война".

Очаква се посещението на китайския президент в Русия да продължи до 10 май. През това време китайската и руската страна ще проведат разговори в различни формати - както между двамата лидери, така и между делегации, според говорителя на Кремъл Дмитрий Песков, цитиран от Kyiv Independent.

По време на продължилата три часа и половина среща с китайския лидер Путин изрази готовност да направи още едно официално посещение в Китай и подчерта, че правителствата на двете страни работят за пълноценно развитие на двустранните си отношения.

Присъствието на Си в Москва служи като важен стимул за Путин на фона на продължаващите преговори с посредничеството на Съединените щати за прекратяване на войната в Украйна. Макар че администрацията на Тръмп първоначално се стремеше да промени отношенията с Русия, сега изглежда, че републиканецът е все по-разочарован от липсата на напредък в преговорите. Той наскоро заяви, че Путин явно иска да погълне цяла Украйна и че никога не е имал желание да спре войната. Тръмп изрази мнение, че диктаторът може би го заблуждава: Тръмп се усети: "Путин никога не е искал да спре войната". Оръжие от САЩ потича към Украйна след сделката за минералите? (ОБЗОР - ВИДЕО).

На 8 май вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс заяви пред Fox News че САЩ са готови да се "оттеглят" от масата за преговори, ако не видят, че Русия постига напредък за прекратяване на войната. Администрацията на Тръмп предлага на Москва пълно 30-дневно примирие, за да може да се постави начало на преговори - нещо, което Украйна прие още през март, но което Путин и до днес отказва. Вместо това диктаторът обяви тридневно прекратяване на огъня само за да може да проведе Парада на победата на Червения площад в Москва.

Още: Путин и Си ще преговарят за дълго отлаган газопровод

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес