Учени от Нова Зеландия и Германия са разработили алгоритми,чрез които става ясно как слабите земетресения могат да сигнализират за предстоящ силен трус, съобщи БТА.
Още: "По-образовани са от местните": Какво се случва с украинските бежанци?
Статия в Seismological Research Letters описва поредици от леки трусове, които се случват преди повечето силни.
Моделът за прогнозиране на земетресения EEPAS (Every Earthquake a Precursor According to Scale) може да помогне да бъдат предвидени предстоящи силни трусове в рамките на месеци до десетилетия, в зависимост от техния магнитуд, казват изследователите от новозеландския Институт по геоложки и ядрени науки и Германския изследователски център по геонауки.
Още: Поредно силно земетресение разтърси Чили
Още: Вучич се закани на протестиращите: Правят каквото си искат, носят само зло
Още: Украйна с тежки удари по Луганск и Донецк, тревога затвори Кримския мост (ВИДЕО)
EEPAS се е представил добре в направени глобални тестове и има важен принос за прогнозирането на земетресенията в Нова Зеландия, както и за новозеландския Национален модел на сеизмичната опасност, отбелязват учените.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Само за 15 минути: Грешка превърна хиляди в милионери от лотарията в Норвегия
"Нашата работа е от решаващо значение за напредъка в разбирането ни за това как се натрупва сеизмична активност към силно земетресение", казва водещият автор на статията Анемари Кристоферсен от новозеландския Институт по геоложки и ядрени науки.
Тези ресурси помагат за вземането на по-добри решения за това къде да се строи и за определянето на приоритетите при укрепването на съществуващата инфраструктура, за да стане Нова Зеландия по-устойчива на силни земетресения, допълва Кристоферсен.