Италианският премиер Джузепе Конте заяви, че ще поиска от Европейската комисия да даде на италианския по-беден юг специален статут. Целта е да се разработя извънредни мерки за увеличаване на заетостта и борба с организираната престъпност в региона, пише АФП.
Още: Взрив при основен за Киев ТЕЦ, експлозия и на танкер до Санкт Петербург (ВИДЕО)
Още: Френското разузнаване: Китай е опитал да подкопае продажбите на Rafale
"Трябва да се опитаме да накараме Европа да осигури специален статут за нашия юг, за да ни позволи да стартираме извънредни мерки за развитие", заяви Конте във Фейсбук.
Днес той е в Брюксел, където ще се срещне с председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен.
През 2018 г. над 1,8 милиона семейства на юг са живеели в абсолютна бедност, сочат последните данни на Евростат. Недостигът на възможности за работа сред младежите е инструмент в ръцете на мощни организирани престъпни групи.
Още: Тактика: Русия удари център за набор на войници за трети път тази седмица (ВИДЕО)
Още: Евакуираха депутатите в Косово: Ето защо (ВИДЕО)
„Младежката безработица в Южна Италия надхвърля 50%, липсват инвестиции, политики за развитие и стратегии за нейното възобновяване“, заявиха в изявление членовете на Европейския парламент от Движение 5 звезди. Те подкрепиха призива на Конте за специален статут и заявиха също, че ще се борят с европейските политики за строги икономии, на фона на "емиграцията, бедността и безработицата" на юг.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ракети "Таурус" срещу терора на Русия: Кметът на Киев с призив към Германия
Още: С два указа Путин призна смъртта на зам.-командващия руските военноморски сили в Украйна
Специален статут би дал на южните региони в страната преференциален и пряк достъп до някои програми на ЕС. В момента там са регистрирани едни от най-високите цифри за безработица сред младежта в Европа.
Италианският премиер Конте е в Брюксел с още две основни цели. Първата, да промени Пакта за стабилност и растеж на ЕС, който ограничава бюджетния дефицит в държавите-членки. Изискване, с което Италия вече имаше проблем. И втората, да промени Дъблинския регламент, според който мигрантите се връщат в държавата, в която първо са влезли в Европа.
Още: Хаос на руските летища след украински атаки с дронове (ВИДЕА)