МАЕ: Делът на Русия на световните пазари на нефт и газ ще намалее наполовина до 2030 г.

1439
МАЕ: Делът на Русия на световните пазари на нефт и газ ще намалее наполовина до 2030 г.
Снимка: iStock

Нахлуването на Русия в Украйна предвещава повратна точка за световните енергийни пазари, която ще намали влиянието на Москва и ще ускори прехода към възобновяеми енергийни източници, според Международната агенция по енергетика.

Според доклада световното търсене на петрол ще достигне своя връх от 103 млн. барела дневно в средата на следващото десетилетие - малко по-късно, отколкото се предполагаше в последните прогнози на МАЕ - и след това ще намалее "много плавно" до 2050 г.

Русия, най-големият износител на изкопаеми горива в света преди настоящата криза, досега е получила част от извънредните приходи от 2 трилиона долара, на които се радват производителите. Въпреки това нейната централна роля на световните пазари е на път да отстъпи драстично, като износът на въглеводороди никога повече няма да достигне нивата от миналата година.

Делът на Москва в международната търговия с газ ще намалее наполовина до 15 % до края на десетилетието, прогнозира МАЕ. Досега страната успяваше да пренасочи доставките на петрол от Европа към Азия, но този вид заместване има своите граници и износът вероятно ще намалее с 25% от сегашното ниво от 7 млн. барела дневно до края на десетилетието.

Търсенето на каквито и да било изкопаеми горива ще достигне плато към средата на това десетилетие, тъй като правителствата ще се опитат да се предпазят от кризата, като се диверсифицират към чиста енергия, заяви базираната в Париж агенция в своята Световна енергийна прогноза. Делът на Русия на световните пазари на нефт и газ ще намалее наполовина до 2030 г., прогнозира тя.

В началото на тази година световните енергийни пазари вече бяха подложени на напрежение, като цените рязко се повишиха, тъй като доставките не успяха да се справят с възстановяването на потреблението след края на пандемията. Но нападението на президента Владимир Путин срещу съседката му през февруари засили сътресенията, като изпрати цените на природния газ до рекордни нива и трайно преначерта картата на енергийните потоци.

Кремъл ограничи, а след това и спря газовите потоци по своя газопровод "Северен поток" към Европа. Смущенията на енергийните пазари вероятно ще се задълбочат тази зима, когато влязат в сила санкциите на ЕС върху руските петролни доставки.

Членовете на МАЕ, сред които са повечето големи потребители, прибегнаха до рядко използваните извънредни запаси от петрол два пъти след нахлуването на Русия, а миналата седмица президентът Джо Байдън използва повече от американските резерви, за да ограничи разходите за гориво. Тъй като страните търсят алтернативи на руската енергия, трайните последици могат да бъдат дълбоки.

Бързото нарастване на търсенето на природен газ - често разглеждано като мостово гориво в прехода към нисковъглеродна енергия - ще спре. Потреблението ще се увеличи с по-малко от 5 % до края на това десетилетие, а след това ще остане в застой до средата на века. Дори ръстът на търсенето на газ в Китай ще се забави до 2 % през това десетилетие, в сравнение с 12 %, наблюдавани от 2010 г. насам, тъй като страната ще започне да използва електрификация и възобновяеми енергийни източници.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ЕВРОПА:

Посланикът на Украйна у нас: Помощта за Киев трябва да бъде засилена

Нови правила: Глобите за нарушения на пътя ще се плащат в целия ЕС

Гърция няма да достави на Украйна нито "Пейтриът", нито С-300

Задържаха двама руски военни, убили петима души в окупираната Херсонска област

НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 26.04 - Закъсня ли оръжието от САЩ за Киев?

Столтенберг: Не е твърде късно Украйна да победи Русия

САЩ отново зоват Германия да предостави ракети с далечен обсег на Украйна

Зеленски: Ако със Запада сме искрени съюзници, трябва да защитават небето ни както в Израел

Столтенберг пилотира изтребител Eurofighter (ВИДЕО)

Европарламентът призова страните членки да не признават победата на Путин на изборите

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Европа