Министрите на отбраната на 14 съюзници от НАТО, включително България, подписаха писмо за намерение за разработване на "Европейска инициатива щит на небето" като система за противовъздушна отбрана.
Още: Блян за крепостничество: Путин пак превърна украинците в руснаци (ОБЗОР - ВИДЕО)
Още: "Следващото средство е войната": Асен Агов за новите мерки срещу Путин
14-те държави включват: България, Белгия, Чехия, Естония, Германия, Унгария, Латвия, Литва, Нидерландия, Норвегия, Словакия, Словения, Румъния и Обединеното кралство. В инициативата участва и Финландия.
Инициативата, оглавявана от Германия, има за цел да създаде европейска система за противовъздушна и противоракетна отбрана чрез общо придобиване на оборудване, се казва в съобщение, публикувано на официалния сайт на НАТО.
"Този ангажимент е още по-важен днес, когато ставаме свидетели на безмилостните и безразборни ракетни нападения от страна на Русия в Украйна, при които загиват цивилни граждани и се разрушава критична инфраструктура. В този контекст силно приветствам водещата роля на Германия в стартирането на инициативата „Европейски щит на небето““, заяви заместник-генералният секретар на НАТО Мирча Джоана.
Още: Арабски поглед: Ще приключи ли все някога войната в Украйна?
Още: Великобритания представи дрон, който заглушава радари на вражески самолети (ВИДЕО)
"Новите системи, напълно оперативно съвместими и безпроблемно интегрирани в рамките на въздушната и противоракетната отбрана на НАТО, значително ще повишат способността ни да защитаваме Алианса от всички въздушни и ракетни заплахи", добави той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Джордже Симион или Никушор Дан: Румъния решава кой ще е следващият президент на балотаж
Инициативата ще позволи на всички участващи държави да разработят съвместно система за противовъздушна отбрана, като използват оперативно съвместими, готови решения. Този многонационален и многостранен подход предлага гъвкав и мащабируем начин за нациите да засилят възпирането и отбраната си по ефективен и рентабилен начин.