Външният министър на Северна Македония Тимчо Муцунски заговори за "политическа агресия", която България упражнява по отношение на страната му и националните характеристики на неговите сънародници, съобщава БНР. Той подчерта, че властите в Скопие няма да позволят идентичността на хората в Северна Македония да бъде потъпкана. Още: "Не блокирайте Северна Македония заради историята": Еврокомисар с молба към България
Кое е срамното според Северна Македония?
"Срамно е в тези времена, в които живеем, наистина сложни от гледна точка на сигурността, особено когато вземем предвид руската агресия срещу Украйна, нашата съседка България да си позволява такъв наратив, с който извършва политическа агресия срещу страната ни по отношение на идентичността и националните характеристики на македонците, които живеят в страната", изтъкна Муцунски.
Аз винаги призовавам за рационалност, за умереност, но също така искам да кажа, че ние като правителство, с огромната подкрепа, която имаме от нашите граждани, няма да позволим идентичността на нашия народ да бъде потъпкана на никаква цена, отсече той.
Без "македонски език и идентичност"
Евродепутатите одобриха окончателния вариант на Годишния доклад за напредъка на Република Северна Македония по пътя към европейската интеграция на съседката ни. На пленарното заседание на Европейския парламент (ЕП) в Страсбург текстът на проектодоклада в цялост получи подкрепата на 461 депутати, 121 бяха против, а 107 се въздържаха, като бяха отхвърлени предложенията за редакции на опозиционни групи.
Още: "Получих смъртни заплахи": Вайц се оплаква от България в македонска медия (ВИДЕО)
Преди седмица именно трите най-големи партии в ЕП - Европейската народна партия (ЕНП), Прогресивен алианс на социалистите и демократите и "Обнови Европа" постигнаха споразумение за отпадането на всички референции към “македонска идентичност” и “македонски език” в проектодоклада за напредъка на Северна Македония по пътя към еврочленство, които предизвикаха напрежение с България.
В доклада се подчертава, че разширяването трябва да бъде процес, основан на заслугите и на критериите от Копенхаген, и се призовава Северна Македония да приеме необходимите реформи. Евродепутатите призовават всички политически партии да се ангажират в конструктивен диалог за постигане на необходимия консенсус, който да засили многоетническия характер на страната и да ускори напредъка към ЕС. Потвърждава се още, че зачитането на езиковата, културната и националната идентичност е основен компонент на процеса на присъединяване към ЕС и крайъгълен камък на демократичните общества, който ще бъде допълнително утвърден с присъединяването към семейството на европейските нации.
Още: Румен Радев: Северна Македония сама се стопира по пътя към ЕС