Орбан се изкара мъченик, докато Унгария върви към жестоко наказание от ЕС

5274
Орбан се изкара мъченик, докато Унгария върви към жестоко наказание от ЕС
Снимка: Getty Images/Guliver

Дошло е време за важен избор – ще бъде ли позволено на едно правителство, което нарушава ценностите на Европейския съюз (ЕС), да управлява безнаказано страна-членка на Европейския съюз? С този въпрос евродепутатът Джудит Саргентини от Зелените постави начало на дебата в Европейския парламент (ЕП) относно бъдещето на Унгария като равноправен член на ЕС. Именно Саргентини е автор на доклад, според който Унгария на Виктор Орбан е държава, която не зачита общи европейски ценности и най-вече върховенство на правото.

Съществува очевиден риск от тежко нарушение от страна на Унгария на ценностите, на които се основава Европейският съюз. Това е основата на проекторезолюция на Европейския парламент (ЕП), която ще бъде гласувана утре следобед (12 септември, след 13:30 часа българско време - необходимо е 2/3 от евродепутатите да кажат "да", за да се превърне проекторезолюцията в резолюция). Затова и от ЕП искат Европейският съвет да даде конкретни препоръки на Унгария, която в срок от три месеца да ги изпълни.

Случаят "Полша" - основа за бъдещето на ЕС

Върховенството на правото отдавна е сочено като един от фундаментите на Европейския съюз. Припомням го специално, защото науката за тро...

Припомняме, че заключението на ЕП в проекторезолюцията е в съответствие с член 7, параграф 1 от Договора за Европейския съюз. Именно по член 7, но съгласно параграф 3, Европейският съвет – с квалифицирано мнозинство от четири пети, може да отнеме правото на глас на страна-членка, която нарушава тежко ценностите, на които се основава ЕС. Параграф 1 е първата стъпка по пътя към такава сурова мярка, каквато никога досега не е налагана в ЕС. Всъщност с приемане на фактическа ситуация съгласно параграф 1 се иска от Унгария (в случая) да се защити и поправи, за да не се стигне в крайна сметка до налагане на наказание, касаещо правата на Унгария като равноправен член на ЕС – отнемане на глас или ограничаване на правото на Будапеща да гласува по определени теми.

Европейският парламент също така отбеляза, че унгарските органи винаги са били готови за обсъждане на законността на всяка конкретна мярка, но не са предприемали действията, препоръчани в предходните му резолюции.

Защо ЕП иска намеса на Европейския съвет?

От Европейския парламент изрично посочват, че проекторезолюцията показва загрижеността на ЕП относно функционирането на конституционната и избирателната система в Унгария, независимостта на съдебните и другите институции и конкретно правата на съдиите, корупцията и конфликтите на интереси, правото на неприкосновеност на личния живот и защитата на данни, свободата на изразяване, на религията, на сдружаване, правото на неприкосновеност на личния живот и защитата на данни. Специално подчертани са правата на лицата, които принадлежат към малцинства, включително ромите и евреите, и защитата от изказвания, изразяващи омраза към тези малцинства, както и основните права на мигрантите, търсещите убежище лица и на бежанците.

Специално що се отнася до конституционната и избирателната система на Унгария, ЕП посочва, че правомощията на Унгарския конституционен съд са ограничени – например вече пред него не може да се подава индивидуална жалба в обществен интерес. Притеснение е изразено и от правомощията на т.нар. унгарска съдебна полиция – Унгарската национална съдебна служба, която, според Брюксел, ограничава правата на съдиите и адвокатите. ЕП посочва и, че с решение от 16 юли 2015 година Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) прие, че е налице нарушение на правото на справедлив съдебен процес. Нарушенията се дължат на практиката на Унгария систематично да не предоставя гаранции за приключването в разумен срок на делата за установяването на правата и задълженията на гражданите, както и да не предприема мерки, позволяващи на жалбоподателите да претендират обезщетение за прекомерната продължителност на гражданското производство на национално равнище.

Златната мина "еврофондове" - как Брюксел иска да ги спре за "непослушните"

Обявеното вчера (2 май) намерение за промяна на многогодишната финансова рамка на Европейския съюз (бел. ред. – за периода 2021 &...

Специално внимание ЕП обръща и на факта за липсата на строг механизъм, задължаващ унгарските депутати да подават имуществени декларации, както и за липсата на публично оповестяване на тези декларации.

В критиките се набляга и на практиката на т.нар. "национални консултации" – форма на пряка демокрация, възприета от управлението на Орбан. Според ЕК обаче националната консултация от април 2017 година "Да спрем Брюксел" съдържа обвинения и твърдения, които са фактически неверни или крайно подвеждащи. Унгарското правителство проведе също така консултации под наслов "Миграцията и тероризмът" през май 2015 година, както и срещу предполагаем "план Сорос" през октомври 2017 година. "Тези консултации прокараха паралели между тероризма и миграцията, пораждащи омраза към мигрантите, и бяха насочени по-специално към личността на Джордж Сорос и към Съюза", посочва ЕП.

На преден план е и намерението на унгарската държава да наказва "улесняване на нелегалната имиграция". Това беше урегулирано чрез специален закон, приет на 20 юни, 2018 година. Отделно ЕП обръща внимание и на равенството между половете, като посочва, че в нови учебници все още се съдържат стереотипи по отношение на пола, описващи жените предимно като майки и съпруги, като в някои случаи представят майките като по-малко интелигентни от бащите. От друга страна, се признават усилията на унгарското правителство да засили съвместяването на професионалния и семейния живот чрез въвеждането на щедри разпоредби в системата за подпомагане на семействата и във връзка с образованието и грижите в ранна детска възраст. Според Комитета на ООН по правата на човека Унгарският наказателен кодекс не предоставя пълна защита на жените, жертви на домашно насилие.

По отношение на медийната свобода загрижеността на ЕП касае термина "незаконно медийно съдържание" в унгарското законодателство, оповестяването на журналистическите източници, което беше урегулирано отново чрез закон в посока по-лесно разкриване на такива източници и относно концентрацията на медии в едни и същи ръце. В същата графа е и работата на неправителствени организации (НПО), които се финансират със средства от чужбина – главно по европейски програми. За тях вече има определени ограничения, а в своите заключителни бележки от 5 април 2018 година Комитетът на ООН по правата на човека изрази загриженост, че под претекст за "оцеляването на нацията" и защитата на гражданите и културата, както и чрез твърдения за връзка между работата на НПО и предполагаем международен заговор, определени нови законови текстове в Унгария ще ограничат НПО испособността им да развиват важни дейности в подкрепа на правата на човека и по-специално на правата на бежанците, търсещите убежище лица и мигрантите.

Интересен факт в самата резолюция е припомнянето, че "присъединяването на Унгария беше доброволен акт, произтичащ от националния суверенитет и отразяващ широк консенсус, обхващащ целия политически спектър на Унгария". Припомня се и, че Унгария се възползва от финансиране от Съюза в размер на 4,4% от своя БВП, или повече от половината от публичните инвестиции, но съгласно заключение на ОЛАФ 1/3 от обществените поръчки се печелят от едно и също лице - зетя на Виктор Орбан. За периода 2013 – 2016 година Унгария е номер едно в списъка на ОЛАФ що се отнася до препоръки как правилно да се харчат евросредства. Дадени са и конкретни примери - през 2016 година ОЛАФ приключи разследване на транспортен проект на стойност 1,7 милиарда евро в Унгария, където основните участници бяха няколко международни специализирани строителни фирми. От разследването бяха установени някои много сериозни нередности, както и възможна измама и корупция при изпълнението на проектите. През 2017 година ОЛАФ установи "сериозни нередности" и "конфликт на интереси" по време на разследването си на 35 договора за поръчки във връзка с уличното осветление, възложени на дружество, което по онова време е било контролирано от зетя на унгарския министър-председател. Заради това ОЛАФ поиска Унгария да върне 43,7 млн. евро.

Унгария е спряла доставките на храна на отхвърлените кандидати за убежище

Унгарските власти са преустановили доставките на храна на търсещите убежище, настанени в транзитните зони, съобщава електронното издани...

От декември 2010 година по принцип стачките в Унгария са обявени за незаконни, което стана чрез изменение на така наречения "Закон за стачките". Тези промени означават, че стачките по принцип са разрешени в дружества, свързани с правителствената администрация чрез поръчки за обществени услуги. Изменението не важи за професионални групи, които нямат такова право - например полицаи, медицински персонал и ръководители на въздушното движение. Проблемът се корени другаде - главно в процента служители, които трябва да участват в общото гласуване относно стачките, за да придобие той легитимност – до 70%. Тогава решението относно законосъобразността на стачките се взема от съд за трудови спорове, който е изцяло подчинен на държавата. През 2011 година бяха подадени девет заявления за разрешение за провеждане на стачка. В седем случая те бяха отхвърлени, без да бъде посочена причина - две от тях бяха обработени, но вземането на решение се оказа невъзможно.

Защитата на Унгария

Знам, че вече сте взели решение и моите думи няма да променят вашето решение. Вие ще осъдите не едно правителство, а цяла държава. Така унгарският премиер Виктор Орбан отвърна на обвиненията към неговия режим, че действа в разрез с ценностите, които стоят в основата на създаването и функционирането на ЕС.

Орбан обяви, че ЕП ще осъди Унгария като християнска държава и част от европейското семейство, проливала кръв за това Европа да е християнска, ще осъди Унгария като държава, борила се срещу СССР. Докладът на г-жа Саргентини е обида за Унгария, подчерта унгарският премиер. Според него докладът е обида и излиза извън позволеното, тъй като Унгария е суверенна държава. Поемате сериозна отговорност, след като за пръв път сте готови да изключите една държава от европейското семейство, предупреди Орбан. Никога не бихме запушили устите на онези, които не са съгласни с нас, добави той.

Според Виктор Орбан в доклада на Саргентини имало 36 сериозни фактически неточности и Будапеща е обяснила всичко в свой доклад, представен пред Брюксел. Унгария ще бъде осъдена, защото унгарците решиха, че тяхната държава няма да е държава на миграцията, категоричен беше унгарският премиер. Няма да се поддадем на шантажа, ще продължим да охраняваме границите си – готови сме за изборите за Европейския парламент, когато унгарските граждани и европейските граждани ще вземат решение за бъдещето на ЕС, завърши Орбан.

Унгария забранява джендър изследванията в университетите

„Никой не иска да прави проучвания по пол, така че не е нужно да се упражнявате. Такива теми подкопават основите на християнското...

Лидерът на ЕНП Манфред Вебер зае по-балансирана позиция и изтъкна, че Унгария все пак проявява готовност да сътрудничи, но и подчерта, че Европейският съвет трябва да реши между национализъм и догматизъм и между защита на правата на всички, защото гласът на малцинството е също толкова важен, колкото този на мнозинството. Имаше обаче директно обвинение към Орбан от евродепутатите - че унгарският премиер изопачава и всъщност става въпрос за модел на управление, основан на корупцията, който се оправдава с външни фактори като мигрантската криза. А лидерът на Групата на либералите и демократите Ги Верховстат - бивш белгийски премиер, заяви, че не става въпрос за Орбан като символ на Унгария, а за Унгария, която "ще пребъде след Орбан". Орбан, заедно с Матео Салвини (бел. ред. - италианският външен министър и лидер на националистите от Северната лига), иска да преобърне европейските ценности, категоричен беше Верховстат, който подчерта: Ако сега Унгария кандидатстваше да влезе в ЕС, нямаше как да стане без сериозни реформи!

В защита на Орбан се изправи британският евродепутат Найджъл Фарадж - основен двигател на Brexit, който подаде оставка като лидер на партията си UKIP веднага след като Brexit стана реалност и не пожела да търси управленски пост във Великобритания, за да реализира на практика идеите си по излизане на Острова от ЕС. Сега Фарадж покани Орбан да влезе в "клуб Brexit" и го похвали, че се бори с милиардер като Сорос.

Български прочит

Един призрак броди из Европа - призракът на розовия либерализъм. Всички сили на нова Европа са се съюзили за свещена хайка срещу този призрак: ЛГБТ либералите от запад, зелените терористи от север и необолшевишките комунисти от юг. С тези думи евродепутатът и зам.-председател на ВМРО Ангел Джамбазки безрезервно застана зад Орбан.

"Ние, представителите на истинските, непреходни ценности на стара Европа никога няма да се съгласим с либералната формулировка какви трябва да са европейските ценности - тези, свързани с неконтролирана миграция, еднополови бракове, промяна на сексуалната ориентация и прочее. И ако това беше само реторика, то бихме могли да го определим като колоритна част от дебата ни с представителите на лявата част от политическия спектър. Проблемът е, че това монополизиране на ценностите от страна на либералите и бюрократите води до спекулации с използването на клаузата, заложена в чл. 7 от Договора за Европейския съюз. От тук идват и сравненията на ЕС със Съветския съюз. Всяка проява на различно (от правилното) мнение се наказва", обобщи Джамбазки.

Полша - финалният пирон в ковчега на ЕС?

Това беше тъжен ден за целия Европейски съюз! Най-силното оръжие на Европейските договори - член 7 - всъщност беше изковано с намерение...

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ЕВРОПА:

Белгия ще достави изтребители F-16 на Украйна още тази година

Украйна превръща леките си самолети в бомбардировачи

Русия обяви атаки срещу две болници в Киев, тече спешна евакуация (ВИДЕО)

Столтенберг: Заговорите на Русия няма да спрат подкрепата ни за Украйна

Удължиха с година евросанкциите за дестабилизиране на Молдова

Русия набира 18-годишни ученици за войната с обещанието: Сега войната е научна, не се умира лесно (ВИДЕО)

Полша и Германия обещаха да не депортират украинци с изтекли паспорти

Папата каза коя настолна игра носи "глътка свеж въздух"

Патрушев призна заплахата от разпад на Русия заради мигрантите

Под носа на Шойгу: Украинците взривиха руски хеликоптер на летище в Москва (ВИДЕО)

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com

ОЩЕ ОТ Европа