Черна гора може да стане втората европейска страна след Испания, която предоставя на жените правото на два дни менструален отпуск, предаде черногорската редакция на Радио Свободна Европа (РСЕ), цитирана от БТА. Той е предназначен за работещи жени, които имат много болезнена менструация или са диагностицирани с вторична дисменорея (менструални спазми). Предложението за менструалния отпуск беше представено от независимия депутат в черногорския парламент Евросима Пейович.
ОЩЕ: Задава ли се революция в труда? Европейска държава обмисля 7-часов работен ден
Кой и как ще миже да се възползва?
Временната неработоспособност поради вторична дисменорея ще се определя от лекар специалист, отбелязва медията. Вторичната дисменорея предполага болезнени симптоми, причинени от предварително диагностицирана гинекологична патология като миоми, полипи и др.
Според Пейович въвеждането на тази мярка би имало и по-широко социално и здравно значение. Като се има предвид, че годишните профилактични прегледи биха били ключови за упражняване на правото на менструален отпуск, те биха допринесли и за навременната диагностика на други сериозни гинекологични заболявания, отбелязва още РСЕ.
„Данните от Института за обществено здраве ни казват, че само една на всеки три жени открива рак на маточната шийка навреме. Тоест над 60 процента от тях откриват това заболяване в момент, когато вече не могат да бъдат оперирани“, каза Пейович пред Радио Свободна Европа.
ОЩЕ: Баща отписа дъщеря си от училище, за да я продаде в Германия
Според Института за обществено здраве Черна гора е на шесто място в Европа по смъртност от рак на маточната шийка.
Пейович се надява на подкрепа за това законово решение от всички членове на черногорския парламент, особено от жените депутати. Тя каза, че някои народни представители имат съмнения относно процента от населението, за което се прилага правото на двудневен платен отпуск, и как това ще се отрази на икономиката.
Въпреки това, както Пейович посочва, това заболяване засяга около 10 процента от женското население, поради което тя смята, че не би имало съществено въздействие върху икономиката.
Миналата година правителството на Черна гора не подкрепи подобна инициатива на Центъра за правата на жените.
Къде е въведен този отпуск?
Единствената европейска държава, която до момента е въвела официално менструалния отпуск в законодателството си с цел установяване на баланс между здраве и работа, е Испания, отбелязва медията.
ОЩЕ: Какво е ПМС и как да облекчим тежките симптоми
Подобно предложение е било обсъждано и от италианските депутати два пъти през последното десетилетие. Първото – от 2016 г., се отнася само за работещи жени и позволява до три дни отпуск от работа. Второто – от 2023 г., все още е в процес на разработка и, освен за работещи жени, то се отнася и за студентки и позволява до два дни отпуск.
Няколко италиански компании също са въвели възможност за менструален отпуск в своите системи за социално осигуряване.
Тази тема е актуална и в други европейски страни. Проучване в Холандия показа, че повечето жени подкрепят възможността за този отпуск, но че се опасяват как това би могло да повлияе на кариерата им.
Докато европейските страни обмислят възможността за менструален отпуск, това е практика в няколко източноазиатски страни от десетилетия. В Япония правото на менструален отпуск съществува от почти осем десетилетия, а в Южна Корея от почти две десетилетия и половина. Това право е въведено и в Индонезия, Тайван и няколко китайски провинции.