През седмицата Украйна проведе пресконференция, на която говориха двамата китайски военнопленници. Въпреки че показването на военнопленници пред репортери и новинарски камери може да се възприеме като нарушение на международното хуманитарно право, Киев очевидно смята, че вредите, които могат да нанесат тези действия на политическата репутация на страната, ще бъдат компенсирани от ползите, които са повече.
"Аргументът вероятно е бил, че предоставянето им на трибуна е по-важно отколкото защитата им "от обиди и обществено любопитство", което според Международния комитет на Червения кръст включва и защита от медиите", пише CNN.
Всъщност досега Украйна е провеждала пресконференции с участието на военнопленници, включително от Непал и няколко африкански страни, но решението й да даде трибуна на китайските военнопленници е по-необичайно.
Още: "Руснаците редовно ни взимаха парите": Разказ на задържаните китайски войници (ВИДЕО)
Целта вероятно е Украйна да получи предимство в борбата с Москва за влияние върху президента на САЩ Доналд Тръмп. Известно е, че поне част от администрацията в Белия дом смята Китай за основен глобален противник на Съединените щати. Следователно Украйна да акцентира вниманието върху всичко, което показва, че Китай оказва на Русия всякакъв вид подкрепа - от дипломатическа през икономическа до военна.
Същевременно това е сигнал не само към САЩ, но и към Европа. Причината - според Андерс Пак Нилсен от Кралския датски колеж по отбрана Украйна е обезпокоена от последните опити на Европейския съюз да подобри отношенията си с Китай в контекста на търговската война с Тръмп. "Изведнъж се оказа, че има потенциал европейците и китайците да намерят общ език и по други въпроси", каза Нилсен. Затова, според него, е важно Украйна да подчертае с този политически ход присъствието на китайски бойци в руската армия.
Очевидно и Пекин го е възприел така, защото от външното министерство на Китай призоваха "трезво" да бъде разбрана ролята на Китай и да се "въздържат от безотговорни забележки".
Какво казаха китайските военнопленници на пресконференцията
Още: Бъди мъж, отиди в Украйна! С какви видеа Русия вербува китайци
Според тях китайските граждани се набират основно чрез социалние мрежи, по-специално чрез TikTok. Единият от тях разказа, че е загубил работата си в Китай по веме на пандемията. Така той се свързал с вербовчик, който му предложил работа в Русия като рехабилитатор на ранени руски военни, но пристигайки в Москва, разбрал, че няма друг избор, освен да отиде на фронта. Обещали му 200-250 хиляди рубли на месец.
Китайците се бият и за Русия, и за Украйна: Защо за Русия е по-лесно?