Европейският съюз е изготвил проект на документ, с който се декларира, че т.нар. "Балкански път" на мигрантите ще бъде затворен. Това съобщиха редица чуждестранни медии, включително BBC и ТАСС, като коментарите са, че този документ ще бъде подписан.
Проектът за документ е така изготвен, че хем да се затвори маршрута, хем да не останат хиляди мигранти в Гърция. За целта ЕС моли Турция да задържи мигрантите, които нямат право да кандидатстват за убежище в ЕС. Ще направим всичко възможно, но няма как да се спре потокът напълно, предупреди говорител на турския премиер Ахмет Давутоглу.
Реакциите
Според вестниците „Билд” и „Зюддойче Цайтунг” Меркел и председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер са против тази формулировка.
Затварянето на Балканския миграционен маршрут е спекулация. Това заяви говорителка на германския канцлер Ангела Меркел. "Обърнах внимание на информациите относно затварянето на маршрута през Балканите, но към момента това е спекулация. Преговорите продължават и трябва да почакаме", заяви говорителката на Меркел Кристиане Вирц, предаде БГНЕС.
Мигрантите, които се опитват да влязат незаконно в Македония, да си останат в Гърция. Това посъветва австрийският външен министър Себастиан Курц. Той се обяви в защита на затварянето на Балканския маршрут, което вероятно ще стане факт след днешната среща на върха на Европейския съюз в Брюксел. Държави като Австрия, Германия или Швеция не могат да приемат всички хора, които желаят да се преселят там, каза още Курц. Що се отнася до десетките хиляди мигранти, които в момента са се струпали в гръцкото градче Идомени, Курц ги посъветва да потърсят убежище в Гърция, защото в тази страна има по-малко бежанци на глава от населението, отколкото, например, в Австрия. Освен това Гърция много скоро може да разчита на голяма финансова помощ от страна на Евросъюза, добави австрийският външен министър.
Великобритания няма да се присъедини към политики на ЕС, които включват приемане на мигранти. Това каза британският премиер Дейвид Камерън преди започването на срещата ЕС-Турция, в която основна тема ще е справянето с бежанската криза. „Няма перспектива Великобритания да се присъедини към европейска политика за приемане на бежанци. Ние имаме своя политика”, заяви Камерън.
Иначе днес Хърватия отказа да прати влак за бежанци към сръбската граница. По тази жп-линия се транспортират мигрантите и бежанците от сръбската граница към Словения. От Загреб са обяснили, че "имат проблеми със Словения".