Полският президент обясни на Радев защо някой трябва "да хване Русия за гърлото"

08 май 2025, 12:43 часа • 2124 | прочитания

"Ако някой изобщо е в състояние да принуди Путин да завърши войната в Украйна, това е само сила, която е в състояние да хване Русия за гърлото". С тези думи полският президент Анджей Дуда се обърна към българския си колега Румен Радев в София, след като държавният ни глава посочи, че Европа трябва да има своя визия за мир в Украйна. Така на Радев му бе припомнено кой започна войната и дали дипломацията спрямо руския диктатор Владимир Путин изобщо работи.

В коментара си на 7 май, когато бе посрещнат в Президентството, Дуда допълни, че Путин е започнал агресията си още през 2014 г. с окупацията на полуостров Крим и с подклаждането на "сепаратизъм" в Донбас. "Тогава възникнаха Нормандският формат, Минските споразумения. Всичко се оказа неефикасно", каза още полският държавен глава: Путин де факто призна, че е нарушил Минските споразумения.

Дуда пред Радев: В Полша искаме Русия никога повече да не напада

"САЩ са най-голямата военна сила, ядрена сила, която е в състояние чрез конкуренция в икономиката да принуди Путин да престане с агресията в Украйна. Ние в Полша искаме войната в Украйна да свърши и Украйна да запази суверенитета си. Искаме траен мир и Русия никога повече да не напада някого", допълни Анджей Дуда.

Снимка: БГНЕС

Според Румен Радев час по-скоро трябва да се преустановят бойните действия като първа стъпка, а след това да започнат преговори за постигане на устойчив, траен мир, основан на международното право. Това казва и украинският лидер Володимир Зеленски, който още през март приепредложението на САЩ за 30-дневно прекратяване на огъня. Путин обаче отказа. Вместо това постави куп условия, а по-късно обяви тридневно примирие само за да може да проведе Парада на победата в Москва на 9 май.

Още: Политикани и самозвани експерти: Радев нападна опонентите си навръх Гергьовден (ВИДЕО)

Радев подкрепи Тръмп и нападна Европа

Българският президент обаче нарече "силна" позицията на Тръмп, който тотално се проваля да донесе мир. По думите на Радев - Европа не е отговорила, както трябва.

"За съжаление, силната инициатива на президента Тръмп още с встъпването в неговия мандат да се положат усилия да се премине към спиране на огъня, се разминаха с вижданията на редица европейски лидери - когато Европа пожела да оказва всяческа помощ на Украйна, така че военните действия да продължават", заяви Радев в поредна подобна изява, в която осъжда правото на Украйна да се защитава от агресора: Радев осъди украинската контраофанзива и спести думи за цивилните, убити от Русия.

"Това, което изразяват водещите европейски лидери, те имат визия как да продължи войната, но не и как да се постигне мирът. Така че това е важното - Европа да намери своето място на масата за преговори, защото виждам, че в момента Европа не фигурира стабилно в този процеси на преговори", допълни Радев.

Думите му дойдоха в деня, в който стана ясно, че Владимир Путин е обвинил България и Румъния за началото на войната в Украйна в нов документален филм за 25-ата годишнина на власт за стопанина на Кремъл: България с официален отговор на обвинението на Путин, че имаме вина за войната в Украйна.

Дуда обясни на Радев защо с Путин не се води такава дипломация

Анджей Дуда обаче припомни на българския си колега каква точно е ситуацията и как подходът към Путин трябва да е по-твърд.

"Владимир Путин не е само политик, но и бивш офицер от КГБ - съветското разузнаване. Той е човек със специални умения, обучен за провеждането на дезинформация и вербуване. В своите методи той е безогледен. Той се подигра на европейските лидери. Опитите на европейските лидери да разговарят с Путин бяха смешни", каза той.

Още: Сделка за милиарди: Вашингтон одобри продажбата на ракети на Полша

Снимка: БГНЕС

Полският президент припомни, че с тръбопровода "Северен поток 2", който така и не се осъществи заради инвазията на Русия в Украйна, Европа е била близо до това да се постави в още по-голяма зависимост от руската енергетика. ""Газпром" не е обикновена фирма, а енергийна силова структура на Русия. Оказа се, че имаме право да смятаме това", смята Дуда.

В прессъобщението на Президентството обаче липсваха думите на полския президент за сигурността в Източна Европа.

Президентите обсъдиха F-16, отбраната и икономиката

Дуда и Радев са обменили опит във връзка с използването на самолетите F-16, говорили са още за сътрудничеството в областта на сигурността, икономиката и културата. Българският президент отчете, че Полша е определила за свой приоритет европейската сигурност и че заделя 4,7% от БВП за инвестиции в отбраната.

Още: Шефът на военната комисия в парламента подозира хибридна операция срещу F-16 (ВИДЕО)

Полският държавен глава приветства увеличаването на бюджета за отбрана на България и изрази готовност полските военни да запознаят с опита си с F-16 своите български колеги.

И двамата подчертаха значението на инициативата „Три морета“, чиято десета годишнина беше отбелязана във Варшава в края на април. Форматът, иницииран от Дуда и от хърватския президент Колинда Грабар-Китарович през 2015 г., цели да навакса изоставането в инфраструктурата, дигиталната, енергийната и транспортната свързаност в Централна и Източна Европа. По време на българското домакинство през 2021 г., по предложение на страната ни, бе инициирано сътрудничество за повишаване на свързаността в науката, изследванията и иновациите.

Президентите предложиха 14 февруари да бъде обявен за Ден на българо-полското приятелство и сътрудничество.

Още: Новините от САЩ удариха Полша като бомба: Изтегляне на войски, на което Путин се зарадва

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес