Заместник-държавният секретар на Португалия по труда Мигел Кабрита призова страните от ЕС за бързи планове за регулиране на дистанционната работа, като заяви, че бързите действия ще максимизират възможностите и ще минимизират рисковете.
Още: Нова система за награди за украинските военни като във видеоигрите, за да убиват повече руснаци
Още: Русия коментира споразумението между САЩ и Украйна за редките минерали
Говорейки на конференция на високо равнище за бъдещето на работата, организирана от председателството на Португалия в ЕС, Кабрита подчерта значението на намирането на баланс между възможностите и рисковете в работата от разстояние. Той защити необходимостта „бързо да се премине към регулиране на този модел, който вече не е нов“, но който стана широко разпространен поради пандемията от COVID-19, цитира Евроактив.
Ирене Мандл, ръководител на звеното по заетостта на агенцията по труда на ЕС Eurofound, заяви, че дистанционната работа се е превърнала в „новото нормално“ по време на пандемията и подкрепи идеята за нейното регулиране.
„Част от работата трябва да продължи да се върши по този начин и след кризата“, каза тя.
Още: Путин мисли да върне Сталинград (ВИДЕО)
Сред предимствата на дистанционната работа тя посочи по-голяма посветеност на работниците, повишена гъвкавост и автономност и по-добър баланс между работата и семейния живот. От друга страна, тя подчерта, че има рискове като изключване на определени групи или засилване на контрола на работниците, по-голям стрес и неограничено работно време.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Има сделка: САЩ и Украйна подписаха споразумението за ключовите минерали (ВИДЕО)
Още: Русия с масирана атака срещу Одеса, взривове отекват в града (ВИДЕО)
Илзе Звидрина, латвийски служител, председател на комитета по заетостта на Европейската комисия, посочи, че пандемичната криза подчертава „някои от вече съществуващите слабости“ на дистанционната работа. Тя се аргументира в полза на намирането на точен баланс, като се вземат предвид както създаването на работни места, така и унищожаването, и да се положат усилия за справяне със сегментацията на пазара на труда.
„Някои професии могат да използват дистанционна работа, други не толкова“, каза Звидрина.
Стефано Скарпета, директор по заетостта, труда и социалните въпроси на ОИСР, заяви, че пандемията е причинила "голяма социална криза в заетостта" и много хора трябва да преминат към други видове трудови договорености. Пандемията показа, че „има много професии, които могат да се вършат от къщи, а също така, че компаниите имат работници с капацитет за това“, каза Скарпета.
Още: Подписват сделката за украинските редки минерали до часове?
Още: Кая Калас: Подготвяме "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна
„Вероятно след кризата ще има редица хора, работещи от вкъщи или в смесени режими“, добави той, като предупреди, че работата от разстояние може да допринесе за удължено работно време и да доведе до дигитален стрес.
Португалците Тереза Коелю Морейра и Гилерме Дрей, заявиха, че сега има нови възможности и нови рискове, поради което е необходимо да се приемат публични политики, които да гарантират свобода на избора, за да се управлява по-голяма гъвкавост и, от друга страна, подкрепа на дистанционния работник“.
На свой ред заместник-генералният директор на МОТ Марта Нютън заяви, че въпреки рисковете, „ако дистанционната работа е доброволна, тя може да бъде от полза както за компаниите, така и за работниците“.